Πλήρωσε τα λάθη του ο Παναθηναϊκός Β

Οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα με σκορ 2-0 από τα Χανιά στα Περιβόλια στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2.

Το «τριφύλλι» κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα στο ξεκίνημα και προσπάθησε με κάθετο ποδόσφαιρο να βρει χώρους για να επιτεθεί. Πάτησε περιοχή για πρώτη φορά στο 3’ με την κούρσα του Βαγιαννίδη αλλά το επικίνδυνο γύρισμα του προς αντίπαλη την εστία απομακρύνθηκε. Στο 12ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας, ο Αλμπάνης αρχικά γέμισε για τον Τσιριγώτη, που δεν κατάφερε όμως να σουτάρει, ενώ στην συνέχεια το σουτ του Μαρτίνη από θέση μέσα αριστερά κόντραρε. Στην εξέλιξη της φάσης, ακολούθησε γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων, με τον Μπαΐροβιτς να γίνεται αποδέκτης της μπάλας από πάσα του Τριανταφυλλάκου και με τον Ξενόπουλο εξουδετερωμένο να κάνει το 1-0.

Τα Χανιά είχαν μια ακόμα καλή στιγμή με την κεφαλιά του Κόλα στο 16’ να περνάει άουτ, ενώ ο Παναθηναϊκός Β έχασε τη μεγαλύτερη του -διπλή- ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 26‘. Όταν ο Μαραθωνίτης βγήκε τετ α τετ με τον Κουτζαβασίλη, που απέκρουσε, με το σουτ του Τσιριγώτη σε δεύτερο χρόνο επίσης να εξουδετερώνεται από τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Με την ομάδα του Χαβιέρ Βάθκεθ να πιέζει ψηλά, η κρητική ομάδα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων μετά από μια ακόμα αντεπίθεση, στο 30’, χάρη στην σέντρα του Βασιλόγιαννη από δεξιά και το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μπαΐροβιτς, με πλασέ στην κίνηση. Με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρτίνη έξι λεπτά μετά να καταλήγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ενώ ο Κόλα στο 42’ «άδειασε» τον Σιδερά, σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πράσινοι επεδίωξαν να φτάσουν στην μείωση του σκορ όσο το δυνατόν γρηγορότερα, αλλά ήταν συνήθως βιαστικοί στην τελική τους επιλογή. Είχαν ωστόσο την δυνατότητα να πετύχουν το 2-1 στο 62’, με τον Κρυπαράκο -που είχε περάσει νωρίτερα αλλαγή- να βλέπει το σουτ του από θέση μέσα αριστερά να… ξύνει το αριστερό δοκάρι του Κουτζαβασίλη.

Με τα Χανιά να «απαντούν» δύο λεπτά, όταν από την σέντρα του Κογιέτε ο Μπαΐροβιτς έστρωσε στον Βάρκα που πλάσαρε, αλλά ο Ξενόπουλος έδιωξε με υπερένταση, με το ένα χέρι. Παρά τις αλλαγές που ακολούθησαν, ο Παναθηναϊκός Β δεν μπόρεσε να βρει το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Με τον Ξενόπουλο να αποκρούει ένα σουτ του Νικόλη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στο 87ο λεπτό και τον Τσιριγώτη να στέλνει την μπάλα άουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ στο δεύτερο δοκάρι από τον Αλμπάνη, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Χανιά: Κουτζαβασίλης, Φόμπι, Πατάπης, Παντεκίδης, Κογιέτε, Παναγιωτούδης, Κάρλος (86’ Παράνο), Τριανταφυλλάκος (73’ Νικόλης), Βασιλόγιαννης (85’ Τσαμούρης), Μπαΐριβιτς, Κόλα (57’ Βάρκας).

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Σιδεράς, Ρόμπι (57’ Κούτσιας), Μαρτίνης (81’ Ματσαδές), Σερπέζης, Θεοχάρης (74’ Ηλιάδης), Μαραθωνίτης (57’ Κρυπαράκος), Καρβούνης (73’ Καραμπάς), Αλμπάνης, Τσιριγώτης.