«Πλήρωσε» τα λάθη του…

Ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε στο δεύτερο μέρος και αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) με τον ΠΑΟΚ στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για την 8η αγωνιστική των playoffs της Super League.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπαθούσε να δημιουργήσει από τα άκρα, ωστόσο άνοιξε το σκορ από μία αντεπίθεση. Στο 9′, ο Σπόραρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και όντας πεσμένος στο έδαφος, πάσαρε στον Μαντσίνι, ο οποίος σκόραρε με ωραίο πλασέ. Στο 14ο λεπτό ο Ντάντας εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Ολιβέιρα να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει άουτ. Oι Θεσσαλονικείς προσπαθούσαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, όμως η άμυνα των γηπεδούχων ήταν συμπαγής και δεν επέτρεπε επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Μπρινιόλι. Στο 28′, οι παίκτες του «τριφυλλιού» συνεργάστηκαν ωραία από τα αριστέρα, ο Χουάνκαρ σέντραρε, όμως η προβολή του Σπόραρ πέρασε άουτ. Στο 36′, ο Τσέριν εκτέλεσε ένα κόρνερ, όμως η κεφαλιά του Σάρλια πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 39ο λεπτό ο Ράφα Σοάρες σέντραρε στη μικρή περιοχή, ο Τόμας έκανε την προβολή και ο Μπρινιόλι έκανε σωτήρια επέμβαση. Στο 45′, ο Ιωαννίδης βρήκε ωραία τον Μπερνάρ στην περιοχή, όμως ο Κοτάρσκι απέκρουσε το πλασέ του Βραζιλιάνου.

Η πρώτη καλή φάση του δεύτερου μέρους ήρθε από τους «πράσινους», με τον Τσοκάι να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ στο 50′ και τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει. Στο 54ο λεπτό ο Κώτσιρας βρήκε τον Σπόραρ στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Σλοβένος αστόχησε από δύσκολη γωνία. Ο Παναθηναϊκός είχε αφήσει την μπάλα στα πόδια των παικτών του ΠΑΟΚ και προσπαθούσε να παίξει με αντεπιθέσεις. Στο 60′, οι «πράσινοι» πλήρωσαν μια αδράνεια στην άμυνά τους, με τον Τόμας να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 62′, ο Κώτσιρας έβγαλε τετ-α-τετ τον Μπερνάρ, όμως ο Βραζιλιάνος νικήθηκε ξανά από τον Κοτάρσκι. Στο 63ο λεπτό ο Μπερνάρ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με τον Κροάτη γκολκίπερ να απομακρύνει με δυσκολία. Στο 70′, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Ζίβκοβιτς, ο οποίος πλάσαρε, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει. Στο 79′, ο Μαντσίνι εκτέλεσε ένα κόρνερ, με τον Τσέριν να μην πιάνει «γεμάτα» το σουτ και τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει. Ένα λεπτό αργότερα (80′), ο Μαντσίνι επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Οι «πράσινοι», παρότι έμειναν με 10 παίκτες από το 84′, πίεζαν ψηλά, χωρίς να βρουν ωστόσο το πολυπόθητο γκολ.

Γκολ: 9′ Μαντσίνι – 60′ Τόμας
    Κίτρινες:
    41′ Μαντσίνι, 76′ Χουάνκαρ – 69′ Ζίβκοβιτς
    Κόκκινη: 84′ Σχένκεφελντ

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Σχένκεφελντ, Χουάνκαρ, Τσοκάι (86′ Μάγκνουσον), Τσέριν, Μαντσίνι (86′ Παλάσιος), Μπερνάρ (74′ Κλεϊνχέισλερ), Ιωαννίδης, Σπόραρ (61′ Πέρεθ)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (81′ Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Νάσμπεργκ, Ντάντας (71′ Σβαμπ), Ελ Καντουρί (81′ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Φιλίπε Σοάρες, Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα (28′ Τόμας)