«Πλήρωσε» τα λάθη του και ηττήθηκε στην Πυλαία

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 81-73 από τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση και έτσι γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Ως προς το κομμάτι της πρωτιάς στη κανονική περίοδο τα πάντα έχουν κριθεί εδώ και πάρα πολύ καιρό επομένως η ήττα είχε μονάχα χαρακτήρα… γοήτρου. Με αυτό το αποτέλεσμα το «τριφύλλι» υποχώρησε στο 15-3 ενώ ο «δικέφαλος» του βορρά ανέβηκε στο 10-8 ανεβαίνοντας στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας

Ο ρυθμός στα πρώτα 8′ της αναμέτρησης ήταν ιδιαίτερα χαμηλός. Αυτό βόλεψε σημαντικά τους γηπεδούχους που κράτησαν ένα «ελαφρύ» προβάδισμα σε εκείνο το χρονικό σημείο του παιχνιδιού, ενώ προηγήθηκαν και με +5 (10-5) μετά από τρίποντο του Φράνκε στα μέσα του δεκαλέπτου. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη βρήκε στη συνέχεια τις λύσεις και με εύκολους πόντους, ειδικότερα στο «ανοιχτό» γήπεδο, πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με +5 για το «τριφύλλι» (13-18) έπειτα από ανάποδο λέι – απ του Μπέικον. Ο Γιώργος Καλαιτζάκης με 6 πόντους προπορεύθηκε στο σκοράρισμα για το «τριφύλλι» με τον Μπέικον να ακολουθεί με 4 και 2/2 δίποντα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 5 αναπάντητων πόντων (18-18) εκμηδένισε τη διαφορά που είχαν οι «πράσινοι». Ο Χαντς με αμαρκάριστο σουτ από την περιφέρεια έκανε το 21-18 δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του έπειτα από κάμποση ώρα. Ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» και πάλι στον αιφνιδιασμό και με επιμέρους σκορ 2-10 και συνεχόμενους πόντους του Μποχωρίδη έγινε το 23-28. Οι Θεσσαλονικείς χάρη στην ευστοχία τους από την περιφέρεια έμειναν κοντά στο σκορ. Μετά το 29-31 η ομάδα του κόουτς Σερέλη δημιούργησε νέο σερί 2-9 και μετά το τρίποντο του Παπαγιάννη από την κορυφή το σκορ έγινε 31-40 περίπου 01:30 πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους 5 (35-40) στα 30″. Ο Χαντς ευστόχησε για το 38-40 στα 2.5″ ενώ στο φινάλε ο Λι δε βρήκε στόχο από το κέντρο.

Το πολύ καλό μομέντουμ του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν εκ νέου «κεφάλι» στο σκορ με 5-0 σερί (43-40). Οι «πράσινοι» ανέκτησαν άμεσα την πρωτοπορία με τον Πονίτκα να σημειώνει 4 αναπάντητους πόντους. Ο Πολωνός κρατούσε, επιθετικά, το «τριφύλλι» καθώς με ένα σουτ έξω από τα 6.75 μείωσε στον πόντο (48-47). Τα τρίποντα των γηπεδούχων εξακολουθούσαν να είναι άλυτο πρόβλημα για τους «πράσινους». Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και στο -8 (56-48) μετά από 2/2 εύστοχα σουτ του Τσιακμά. Μετά το τάιμ άουτ του Χρήστου Σερέλη ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε άμεσα στους 3 (56-53) μετά από ένα εύστοχο σετ βολών του Λι και τρίποντο του Μπέικον από την κορυφή. Οι ομάδες πήγαν στους πάγκους όντας ισόπαλες (61-61) μετά από εύστοχο τρίποντο του Καλαϊτζάκη από τη γωνία.

Το τελευταίο δεκάλεπτο για σημαντικό χρονικό διάστημα είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν πόντο – πόντο ωστόσο περίπου στα μέσα της περιόδου η άμυνα του «τριφυλλιού» σε συνδυασμό με τα παιδαριώδη λάθη στην επίθεση έδωσαν στον ΠΑΟΚ σημαντικό προβάδισμα ενόψει της τελικής ευθείας της αναμέτρησης, Το μομέντουμ δεν άλλαξε δραματικά και έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης νικήτρια με 81-73. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του «δικεφάλου» επί του Παναθηναικου μετά από 8 ολόκληρα χρόνια και η δεύτερη μετά από 14.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 10 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράιλι 7 (2/12 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος (5 ριμπάουντ), Ρένφρο 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς 6 (2/3 τρίποντα), Χαντς 27 (3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πόλι 12 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 6, Καμπερίδης, Κακλαμανάκης

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 3 (0/7 σουτ, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Παπαγιάννης 12 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα, 1/4 βολές), Μπέικον 16 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πονίτκα 14 (2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Π. Καλαϊτζάκης 8 (1), Γουόλτερς 2 (1/5 σουτ), Μποχωρίδης 7 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2