Ποτέ; Ποτέ! Οι ΜΑΓΚΕΣ του Πρίφτη «άλωσαν» το Σ.Ε.Φ!

Πραγματοποιώντας εκπληκτική ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός «άλωσε» το «εξοχικό» του επικρατώντας με 76-81 του Ολυμπιακού στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στην Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς που πέτυχε 24 πόντους. Ο Σέρβος ήταν καταλυτικός στη τελευταία περίοδο και με «καίρια» χτυπήματα (μέσης και μακρινής απόστασης) έγειρε τη πλάστιγγα υπέρ των «πρασίνων». Κομβικοί ήταν και οι Παπαπέτρου, Κασελάκης και Σαντ Ρος με 13,11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Οι «πράσινοι» μπήκαν «μουδιασμένοι» στο Σ.Ε.Φ. Το «εκρηκτικό» ξεκίνημα του Σάσα Βεζένκοβ (9 πόντοι) σε συνδυασμό με την αστοχία του «τριφυλλιού» έφερε τους γηπεδούχους στο +7 (10-3) περίπου στα μισά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια η άμυνα ζώνης του Δημήτρη Πρίφτη έπιασε τόπο και σε συνδυασμό με τις μεστές επιλογές επιθετικά και τα μακρινά σουτ των Σαντ Ρος και Νέντοβιτς έφεραν τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (14-15).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στη πρωτοπορία του σκορ με τους «πράσινους» μάλιστα να φτάνουν και στο +3 (18-21) περίπου 3′ μετά από την έναρξη αυτής. Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες απάντησαν και με κύριο εκφραστή τον Λαρεντζάκη πήραν «αέρα» 6 πόντων (27-21). Μετά το τάιμ άουτ του Πρίφτη οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν άλλο πρόσωπο στο παρκέ και με επιμέρους 6-0 έφερε το ντέρμπι στην ισορροπία. Η άμυνα ζώνης συνέχισε να δυσκολεύει τους γηπεδούχους πράγμα που εκμεταλλεύτηκε το «τριφύλλι» που έφτασε μέχρι και το +5 (31-36) περίπου 100″ πριν το ημίχρονο. Η ολοκλήρωση του ημιχρόνου βρήκε τους «πρασίνους» στο +3 (33-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το «τριφύλλι» να φτάνει στο +6 μετά από γκολ-φάουλ του Μέικον (33-39). Στη συνέχεια ένα επιμέρους 8-2 των γηπεδούχων έφερε το ματς στην ισοπαλία των 41 πόντων, ενώ με κάρφωμα του Φαλ μετά από σκαστή πάσα του Ντόρσει έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (43-41). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη «κόλλησαν» επιθετικά στη συνέχεια και έτσι αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να φτάσει τη διαφορά στους 7 πόντους (50-43) που ήταν και η μεγαλύτερη του στην αναμέτρηση, ενώ αργότερα η διαφορά πήγε και σε διψήφια τιμή (54-43). Το κακό «πράσινο» μομέντουμ συνεχίστηκε και έτσι το πέρας 30 αγωνιστικών λεπτών βρήκε τους «ερυθρόλευκους» στο +11 (59-48).

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι «πράσινοι» έδειξαν ψήγματα αντίδρασης και με ένα επιμέρους σκορ 7-0 πλησίασαν στους 6 πόντους (61-55) μετά από ένα τρίποντο του Παπαπέτρου και δύο δίποντα από Έβανς και Νέντοβιτς προτού απαντήσει ο Φαλ με κάρφωμα για το 63-55 ενώ στην επόμενη επίθεση έκανε το 65-55 νικώντας τον Παπαγιάννη στη προσωπική μονομαχία ανάμεσα τους. Εκεί άρχισε η «πράσινη» αντεπίθεση. Ένα επιμέρους 6-0 έδωσε τη δυνατότητα στους «πράσινους» να πλησιάσουν στο τρίποντο (67-64) περίπου 5′ πριν από το φινάλε. Λίγες στιγμές αργότερα ο Νέντοβιτς με γκολ-φάουλ μείωσε στους 2 (69-67) με περίπου 3:00 να μένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης. Μάλιστα στην επόμενη επίθεση ο Σέρβος ευστόχησε σε (ακόμη ένα) σουτ τριών πόντων και έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» μετά από πολύ ώρα (69-70). Ο Κασελάκης στα 02:00 έδωσε διαφορά τριών πόντων στην ομάδα του (70-73). Το «κρεσέντο» του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε και σε συνδυασμό με τις καλές άμυνες έδωσαν την νίκη με το τελικό 76-81.