«Πράσινη καταιγίδα» κόντρα στην ΑΕΚ!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός «σκόρπισε» την ΑΕΚ στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Superleague 1.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έπιασαν εξαιρετική απόδοση στη σημερινή αναμέτρηση, και παρά τα διαστήματα που η ΑΕΚ είχε τις ευκαιρίες της, φτάνοντας έτσι χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία στην επικράτηση με το ευρύ 3-0. Όλα, ουσιαστικά, κρίθηκαν στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης. Ο Αϊτόρ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έβαλε το «τριφύλλι» σε θέση οδηγού στο 13′, ενώ τρία λεπτά αργότερα (16′) ο Παλάσιος στην αντεπίθεση έκανε το 2-0 με τη μπάλα να κοντράρει και στον Τσιντώτα πριν πάει στην εστία. Το 3-0 έγινε από τον Ιωαννίδη, ο οποίος βρέθηκε στη πορεία της μπάλας μετά τη σέντρα του Αϊτόρ από τα αριστερά.

Με αυτό το τρίποντο το «τριφύλλι» εξασφάλισε μία θέση στα πλέι-οφ της Superleague, ενώ ανέβηκε στη 4η θέση της βαθμολογίας έχοντας 39 πόντους. Στο «πράσινο» στρατόπεδο θέλουν να ολοκληρώσουν με θετικό πρόσημο τη κανονική διάρκεια καθώς απομένει η αναμέτρηση με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι την ερχόμενη Κυριακή.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κύλησε χωρίς κάποια πολύ καλή τελική προσπάθεια μπροστά από τις δύο ομάδες με τη μία να πιέζει την άλλη όταν έχει την κατοχή στα πόδια της. Η πρώτη φάση που καταγράφηκε στην αναμέτρηση ήταν στο 11′ όταν ο Λιβάι δοκίμασε το πόδι του έξω από τη περιοχή με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ. Στο 13′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά τη χρήση του V.A.R όταν ο Ρότα βρήκε στον αστράγαλο τον Αλεξανδρόπουλο. Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας κάνοντας το 1-0.

Στο 18′ ο Παλάσιος έφυγε στην αντεπίθεση από τα δεξιά, έκανε κίνηση προς τα μέσα, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε όσο έπρεπε πάνω στον Βράνιες και κατέληξε στην εστία του Τσιντώτα για το 2-0. Μετά τη συμπλήρωση 25′ η ΑΕΚ είχε δύο δοκάρια μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα. Στη πρώτη περίπτωση ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Βέλεθ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του «τριφυλλιού», λίγες στιγμές αργότερα ο Τσούμπερ, μόνος του μέσα από την περιοχή, έπιασε δεξί σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Διούδη. Στο 29′ ο Παναθηναϊκός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Αϊτόρ έκανε τη κίνηση από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα με το αριστερό, ο Ιωαννίδης βρέθηκε στη πορεία της φάσης, βρήκε τη μπάλα και νίκησε τον Τσιντώτα.

Μετά το τρίτο γκολ των «πρασίνων» η ΑΕΚ είχε ακόμη μία καλή ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Σάκχοφ πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ με γέμισμα, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Διούδη. Στο 39′ ο Αϊτόρ λίγο έλειψε να σκοράρει για δεύτερη φορά σήμερα. Ο Ισπανός εξτρεμ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας της «Ένωσης». Η τελευταία μεγάλη στιγμή του πρώτου μέρους άνηκε στο «τριφύλλι» ένα λεπτό πριν από το ημίχρονο (44′). Ο Αλεξανδρόπουλος έκανε εκπληκτική κίνηση, μπήκε στη περιοχή, εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες, βρήκε τον Ιωαννίδη αλλά το τελείωμα του δεύτερου δεν ήταν αυτό που έπρεπε και έτσι ο Τσιντώτας μάζεψε εύκολα τη μπάλα κρατώντας το σκορ σε αξιοπρεπή επίπεδα για την ομάδα του.

Η πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ανήκει στην ΑΕΚ. Ο Μάνταλος με τον Αραούχο συνεργάστηκαν εξαιρετικά, ο Αργεντινός επιθετικός έκανε το σουτ από το ύψος τη περιοχής αλλά ο Διούδης με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του «τριφυλλιού». Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους (55′) η ΑΕΚ απείλησε, ξανά, με τους Μάνταλο και Αραούχο. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έκανε το γύρισμα με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι, ο Αραούχο έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το τέρμα του Διούδη. Ένα λεπτό αργότερα (60′) οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έφτασαν μία ανάσα από το 4-0. Ο Παλάσιος βρήκε τον Ιωαννίδη, ο Έλληνας επιθετικός πέρασε τον Τσιντώτα αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Ρότα να σώσει τη μπάλα πριν περάσει τη τελική γραμμή κρατώντας το 3-0.

Η επόμενη καλή στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 81′. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Τζαβέλλας πήρε τη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Διούδης ήταν εκεί μπλοκάροντας τη μπάλα σταθερά και χωρίς προβλήματα. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν υπήρξε τίποτα το αξιοσημείωτο πέραν από ένα πολύ μακρινό σουτ του Χατζηγιοβάννη στις καθυστερήσεις για το οποίο δεν ανησύχησε στιγμή ο Τσιντώτας. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη σε ντέρμπι φέτος.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σάκχοφ, Σιμόες, Άμραμπατ, Γκαρσία, Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ