«Πράσινο φάντασμα» στο ΣΕΦ!

Πραγματοποιώντας εμφάνιση κατώτερη των περιστάσεων, ειδικότερα στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 74-61 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στο πλαίσιο του 1ου τελικού της φετινής Basketleague. Την ερχόμενη Τρίτη στο ΟΑΚΑ το Game 2 της σειράς (21:00 ΕΡΤ-3).

Πληρώνοντας το κάκιστο πρώτο του δεκάλεπτο (23-4 επιμέρους σκορ) ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 74-61 από τους «ερυθρόλευκους» στο Φάληρο στο πλαίσιο του πρώτου τελικού του φετινού πρωταθλήματος μπάσκετ. Οι μόνοι που ξεχώρισαν από το «τριφύλλι» ήταν οι Παπαπέτρου, Ουάιτ και Έβανς. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» πέτυχε 13 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ ενώ έδωσε και 3 ασίστ. Όσον αφορά τον Αμερικανό φόργουορντ πέτυχε 13 πόντους και 1 ασίστ, την ώρα που ο Έβανς σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Από τη πλευρά των γηπεδούχων Σλούκας, Φαλ και Βεζένκοβ ξεχώρισαν με τον Γάλλο σέντερ και τον Βουλγαροκύπριο φόργουορντ να φτάνουν στο νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ και 12 πόντους και 10 ριμπάουντ αντίστοιχα. Όσον αφορά τον Έλληνα γκαρντ τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τώρα οι «πράσινοι» θα προσπαθήσουν να φέρουν τη σειρά των τελικών στα ίσια στο παιχνίδι της ερχόμενης Τρίτης στο ΟΑΚΑ (21:00 ΕΡΤ-3) όπου υποδέχονται τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο του Game 2 στους τελικούς της Basketleague.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα τα «έσπασαν» (0/8 σε περίπου 4′ αγώνα), γεγονός που έδωσε προβάδισμα με 9-0 στους Πειραιώτες από πάρα πολύ νωρίς στην αναμέτρηση. Οι πρώτοι πόντοι του «τριφυλλιού» ήρθαν μετά το ταιμ άουτ των «πρασίνων» με τελείωμα του Κασελάκη από κοντά (11-2). Ο Μουσταφά Φαλ δημιούργησε αμέτρητα προβλήματα στη «πράσινη» άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να πάει ως τους 13 πόντους (15-2). Η συνεργασία Σαντ Ρος και Παπαγιάννη έδωσαν άλλους 2 πόντους στην επίθεση της ομάδας (15-4). Αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να αποτελέσει έναυσμα. Οι Πειραιώτες βρήκαν δύο τρίποντα με Σλούκα και ΜακΚίσικ (21-4). Η διαφορά ξέφυγε κι άλλο, ο Βεζένκοβ ακολούθησε σαν τρέϊλερ ευστόχησε σε λέι απ και έτσι το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-4 υπέρ του Ολυμπιακού.

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου βρήκαν τον Παναθηναϊκό να βελτιώνει σημαντικά την εικόνα του και να «ροκανίζει» την μεγάλη εις βάρος του διαφορά. Η πεντάδα με Οκάρο και Σαντ Ρος λειτούργησε, οι παίκτες του «τριφυλλιού» έπαιξαν σχετικά καλή άμυνα και με επιμέρους σκορ 4-12 πλησίασαν στους 11 (27-16) περίπου 06:30 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αυτό το τέμπο διατηρήθηκε και μάλιστα έφερε τους πρωταθλητές στο -10 (29-19) περίπου στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Ένα τρίποντο και 2/3 βολές του Σλούκα έφεραν το σκορ στο 36-19. Η κατάσταση δεν άλλαξε, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε εκ νέου την εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 38-20.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε «γκαζωμένος» το ημίχρονο καθώς με ένα επιμέρους σκορ 4-0 έστειλε τη διαφορά στους 22 πόντους (42-20) για πρώτη φορά στο σημερινό ματς. Το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε μετά τη συμπλήρωση 3′ με χουκ του Παπαγιάννη για το 42-22. Συνεχόμενα τρίποντα εκατέρωθεν διατήρησαν το +23 του Ολυμπιακού (48-25) με το ρολόι να δείχνει ότι μένουν περίπου 5′ για τη τρίτη περίοδο. Ένα σερί 0-5 έφερε τον Παναθηναϊκό στο -18 με τρίποντο του Παπαπέτρου και λέι απ του Σίβα (48-30). Το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε και το μόνο που συνέβη ήταν ένα τρίποντο του Παπαπέτρου με τη λήξη του δεκαλέπτου όπου το σκορ έγινε 55-38.

Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης βρήκε τον Παναθηναϊκό να βρίσκει 4 σερί πόντους και να «ροκανίζει» τη διαφορά μειώνοντας στους 13 (55-42) δείχνοντας ψήγματα σφυγμού και αντίδρασης. Ένα τρίποντο του Παπανικολάου από τη γωνία, μετά το ταιμ άουτ του Ολυμπιακού, έφερε τη διαφορά στο +16 περίπου 8′ για τη λήξη. Από εκεί και πέρα η διαφορά ανέβηκε εκ νέου και με γκολ – φάουλ του Φαλ το σκορ έγινε 63-44. Τα τρίποντα των Έβανς και Νέντοβιτς το μόνο που κατάφεραν ήταν να περιορίσουν τη διαφορά στους 15 πόντους. Ούτως ή άλλως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός και επί της ουσίας η αναμέτρηση είχε κριθεί. Η κόρνα της λήξης βρήκε την ομάδα του Πειραιά να επικρατεί με 73-57 και παράλληλα να κάνει το 1-0 στη σειρά των τελικών της Basketleague.

Τα δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61