«Πράσινο» πάρτι στο Γαλάτσι!

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο του Γαλατσίου, ο Παναθηναικος επικράτησε της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Superleague U19.

Οι «πράσινοι», με αυτό το πάρα πολύ σημαντικό τρίποντο, παρέμειναν στο… κατόπι του ΠΑΟΚ έχοντας απόσταση δύο βαθμών (52 έναντι 50), λίγες ημέρες μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τον «δικέφαλο» του βορρά (1-1 στο Κορωπί).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το «τριφύλλι». Στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης οι παίκτες του κ.Συλαιδόπουλου πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Καλομοίρη.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου (20′) ο Αθανασακόπουλος έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του. Δύο λεπτά αργότερα (22′) η ΑΕΚ επέστρεψε στο παιχνίδι όταν ο Σαρδέλης νίκησε με ωραία προσπάθεια τον Χριστογεώργο και έκανε το 1-2.

Μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (31′) οι «πράσινοι» πήραν, ξανά, διαφορά δύο τερμάτων. Ο Σερπέζης, με ωραίο αριστερό συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, έκανε το 1-3. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45+1′), ωστόσο, η ΑΕΚ μείωσε ξανά με γκολ του Σαρδέλη, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου σε ένα παιχνίδι που τα είχε… όλα.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην «επανάληψη», ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 52′ ο Ηλιάδης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα δίνοντας, για τρίτη φορά απόψε, διαφορά δύο τερμάτων στους «πράσινους».

Στα λεπτά που ακολούθησαν οι δύο ομάδες είχαν, εκατέρωθεν, τις στιγμές τους, ωστόσο οι «πράσινοι» κρατούσαν με πολύ χαρακτηριστική άνεση το υπέρ τους 2-4, ενώ στο φινάλε έφτασαν μία «ανάσα» από το 2-5.