Πρεμιέρα με τεσσάρα και… υποσχέσεις

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη Super League και παρά το νωχελικό ξεκίνημα στον αγώνα, είχε αρκετές καλές περιόδους στην πορεία και άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 4-0 του Απόλλωνα Σμύρνης με καλύτερους τους Καρλίτος και Ματέους Βιτάλ, με τον τελευταίο να άφηνει πολύ καλές εντυπώσεις στο επίσημο ντεμπούτο του και να αποθεώνεται από τον κόσμο της ομάδας κατά την έξοδο του από τον αγωνιστικό χώρο.

Το παιχνίδι:

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να απειλήσει στο 2ο λεπτό, όμως το γύρισμα του Σλίβκα κόπηκε πριν γίνει επικίνδυνο. Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ο Απόλλωνας ήλεγχε το παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στο σκληρό παιχνίδι των παικτών του Απόλλωνα.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν με εκνευρισμό και δέχτηκαν νωρίς δύο κίτρινες, καθώς το σκληρό παιχνίδι της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» δεν τιμωρούνταν από τον Σιδηρόπουλο. Στο 22ο λεπτό έγινε η πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς, με τον Σλίβκα να σουτάρει έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ, καθώς η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Βέλεθ.

Στο 25′ το «τριφύλλι» πάτησε πρώτη φορά την αντίπαλη περιοχή, όμως τη σέντρα του Κώτσιρα μάζεψε ο Βέρχουλστ. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Βέλεθ έκανε λάθος το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Ντάουντα, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Διούδης. Δύο λεπτά αργότερα(27′), ο Πέρεθ έκανε ένα δυνατό φαλτσαριστό σουτ το οποίο κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Αϊτόρ είχε νέο δοκάρι και σημαντική χαμένη διπλή ευκαιρία με τον Βέρχουλστ να κάνει δύο πολύ καλές αποκρούσεις.

Στο 30ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ. Ο Βιτάλ έκανε μια πολύ ωραία ενέργεια, σούταρε με δύναμη και ο Μαουρίσιο εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Βέρχουλστ, σκοράροντας από κοντινή απόσταση. Στο 43′ η άμυνα του Παναθηναϊκού αδράνησε, με τον Διούδη ωστόσο να προλαβαίνει τον Τσιλούλη. Στο 45+1′ ο Βιτάλ έκανε άλλη μια εκπληκτική ενέργεια περνώντας δύο παίκτες, έδωσε την μπάλα στον Χουάνκαρ, ο οποίος σέντραρε στον Καρλίτος κι εκείνος με υπέροχο πλασέ έκανε το 2-0.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τον Απόλλωνα. Στο 49′ ο Νταόυντα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ. Στο 54ο λεπτό ο Φατιόν άφησε τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες, παίρνοντας δεύτερη κίτρινη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Αλεξανδρόπουλο. Η επόμενη φάση ήρθε στο 60′, που ο Ντομίνγκες έπιασε κεφαλιά μέσα στην περιοχή έπειτα από κόρνερ, την οποία μπλόκαρε ο Διούδης.

Στο 62′ μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Διούδη να λέει δύο φορές «όχι». Ο Τσιλούλης έκανε μια κεφαλιά – πάσα από σέντρα του Τουτουαρίμα, με τον Διούδη να αποκρούει την εξ επαφής κεφαλιά του Παμλίδη και στη συνέχεια την κοντινή προβολή του Ντάουντα. Στο 67ο λεπτό ο Παναθηναϊκός σκόραρε και τρίτο γκολ με τον Ματέους Βιτάλ, όμως το τέρμα του Βραζιλιάνου ακυρώθηκε καθώς στην αρχή της φάσης ο Καρλίτος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 72′ ο Φαν Λα Πάρα μπήκε εύκολα στην περιοχή από τα πλάγια, όμως η σέντρα του απομακρύνθηκε από τον Σωκράτη Διούδη. Ένα λεπτό αργότερα(73′), ο Βιτάλ έβγαλε ωραία μπαλιά στον Καρλίτος, ο οποίος διήνυσε το μισό γήπεδο με την μπάλα στα πόδια, πέρασε τον Βέρχουλστ και σκόραρε σε κενή εστία. Στο 82ο λεπτό, ο Σεμπάστιαν Παλάσιος, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή περίπου 10 λεπτά νωρίτερα, δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από τα 20 μέτρα το οποίο πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 84′ ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος σκόραρε ένα πολύ όμορφο γκολ με δυνατό σουτ από τα 35(!) μέτρα, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του «τριφυλλιού» και αφιέρωσε το τέταρτο γκολ της ομάδας στον κόσμο. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Απόλλων είχε δοκάρι με τον Ιωαννίδη. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο(46′ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ(64′ Χατζηγιοβάνης), Βιτάλ(74′ Παλάσιος), Λούντκβιστ(46′ Ιωαννίδης), Καρλίτος.

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Σλίβκα(64′ Ματέι), Κάστρο, Τσιλούλης(64′ Φαν Λα Πάρα), Σαχλί(55′ Παμλίδης), Ντάουντα(64′ Ιωαννίδης).