Πρεμιέρα… τραγική στην Στραματσιόνι εποχή!

Κανείς δεν περίμενε να δει τον Παναθηναϊκό να «πετάει» στον αγωνιστικό χώρο, με τον ερχομό του Ιταλού τεχνικού. Η ήττα με 1-0 από τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο ήρθε για να υπογραμμίσει το γεγονός ότι η ομάδα δεν έχει λύσει τα εσωτερικά προβλήματά της. Αν μη τι άλλο, έρχεται… με κόντρα τον άνεμο… να βρει απαντήσεις σε μια περίοδο απαιτητικών αναμετρήσεων. Γράφει ο Νότης Καμπέρης.

Σαφώς, και δεν μπορεί κανείς να χρεώσει την ήττα στον Ιταλό τεχνικό. Οι προσωπικές του παρεμβάσεις, στις οποίες θα προχωρήσει τους επόμενους μήνες, θα βγάλουν στην επιφάνεια την δουλειά του στην ομάδα.

Πάντως, χωράνε ορισμένες παρατηρήσεις στην πρώτη παρουσία του στον πάγκο του τριφυλλιού. Το «4-4-2» δείχνει πως δεν αρμόζει με τους παίχτες της ομάδας. Αυτό είναι αποδεδειγμένο από το ξεκίνημα της σεζόν με Αναστασίου. Την στιγμή που έπρεπε το σχήμα να γίνει πιο επιθετικό, προχώρησε σε αλλαγή του Τριανταφυλλόπουλου με τον Μαρινάκη. Άφησε τον Εσιέν για 95 λεπτά στο χορτάρι, την στιγμή που ο Γκανέζος είχε να παίξει από την άνοιξη και για 3 λεπτά!

Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει… την μπάλα στο κέντρο – ειδικά στο πρώτο ημίχρονο – και σε συνδυασμό με την αμυντική αδράνεια των Ταυλαρίδη και Σάντσες, επετεύχθη το πρώτο γκολ από τους γηπεδούχους. Στα πρώτα 45 λεπτά, είχε απειλήσει μόλις σε μια περίπτωση με τον Καρέλη. «Ξύπνησε» από το 70 και μετά, όπου και κυνηγούσε απεγνωσμένα την ισοφάριση, αλλά μάταια.

Όσον αφορά τον Εσιέν, η παρουσία του στο γήπεδο δεν ήταν αρνητική, ωστόσο, έπαιξε συντηρητικά και δεν ρίσκαρε για κάτι παραπάνω. Λανθασμένη επιλογή να αναλάβει τα στημένα της ομάδας. Δεν μπορεί να τον λογοκρίνει κανείς, καθώς δεν έπαιξε 100% προετοιμασμένος.

Η συνέχεια θα είναι δύσκολη. Γυρίζουμε πίσω στο 2013, όπου και τότε είχε ξεκινήσει ένα νέο πρότζεκτ. Διάθεση… δύσκολα να βρεις για ποδόσφαιρο. Μοναδικό κίνητρο το Κύπελλο Ελλάδος και η πρωτιά στα πλέι οφ.

Πλέον, οι άνθρωποι των πρασίνων περιμένουν την απόφαση της Δευτέρας για όσα σημειώθηκαν πριν από εφτά μέρες. Ακολουθούν τα εκτός έδρας ματς με Παναχαϊκή στο Κύπελλο και Βέροια στο πρωτάθλημα.

Επικοινωνήστε με τον συντάκτη σε: Facebook / Twitter / Instagram