Προδόθηκε από τα λάθη του στην Τούμπα

Δύο αμυντικές αδράνειες και ένα κακό δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά ώστε να στοιχίσουν στον Παναθηναϊκό την ήττα με 2-0 από τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν ένα καλό πρώτο ημίχρονο, μέχρι το 30-35′ ήταν επικίνδυνοι ωστόσο στη συνέχεια το μομέντουμ της αναμέτρησης άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ πίεσε τους «πράσινους», τους οδήγησε σε λάθη γεγονός που έπραξε και στο δεύτερο μέρος. Στο 53′ έγινε η πρώτη ζημιά. Ο Βαγιαννίδης έκανε λάθος γύρισμα προς τα πίσω, από αυτό επωφελήθηκε ο Μπράντον Τόμας και έκανε το 1-0. Στο 72′ ο νεοαποκτηθείς Τάισον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον ακολουθούν τα παιχνίδια της Κυριακής και Τετάρτης κόντρα στον ίδιο αντίπαλο τόσο για το πρωτάθλημα όσο και για τον επαναληπτικό του Κυπέλλου.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά χωρίς να υπάρχει κάποια τελική προσπάθεια για μία από τις δύο ομάδες. Αυτό συνέβη στο 10′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος σημάδεψε γωνία εκτέλεσε αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα έξω από την εστία του Λοντίγκιν. Η πρώτη πολύ μεγάλη στιγμή της αναμέτρησης ήταν για το «τριφύλλι». Στο 21′ η μπάλα στρώθηκε στον Τσέριν αλλά το σουτ του Σλοβένου τράνταξε το δοκάρι του Κοτάρσκι. Όλα αυτά μετά την επέλαση από δεξιά του Παλάσιος και τη σέντρα προς τον Ιωαννίδη. Στο 26′ ο Μπερνάρ έκανε το γύρισμα αλλά κανένας εκ των Κουρμπέλη και Ιωαννίδη δεν έφτασε στη μπάλα ώστε να τη σπρώξει στα δίχτυα. Λίγο νωρίτερα ο Παλάσιος έκανε το γύρισμα αλλά ο Ράφα Σοάρες τελευταία στιγμή παραχώρησε κόρνερ. Στα επόμενα λεπτά οι ποδοσφαιριστές του Λουτσέσκου πίεσαν ψηλά και αυτό έβαλε μερικούς προβληματισμούς στον Παναθηναϊκό. Ένας από αυτούς ήρθε στο 35′. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκλεψαν τη μπάλα αλλά το σουτ του Μπράντον Τόμας από τα όρια της περιοχής πέρασε έξω από την «πράσινη» εστία. Αυτή επί της ουσίας ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση των πρώτων 45′. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στο τελευταίο κομμάτι πίεσε, προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις αλλά οι Κυπελλούχοι «άντεξαν» στη πίεση και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Η πρώτη τελική προσπάθεια στο δεύτερο μέρος ήταν του ΠΑΟΚ. Ο Κωσταντέλιας συνεργάστηκε ωραία με τον Ζίβκοβιτς αλλά το τελείωμα του Σέρβου μπλόκαρε ο Λοντίγκιν σταθερά. Στο 49′ η ομάδα της Θεσσαλονίκης απείλησε ξανά αλλά το σουτ του Νάρει έφυγε άουτ. Στο 53′ ο «δικέφαλος» πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Βαγιαννίδης έκανε τραγικό λάθος, γύρισε τη μπάλα προς τα πίσω και ο Μπράντον Τόμας βγήκε τετ-α-τετ με τον Λοντίγκιν και τον νίκησε για το 1-0. Η πρώτη τελική του «τριφυλλιού» στο δεύτερο μέρος ήρθε λίγο πριν τα 70′ αλλά το σουτ του Πέρεθ μάζεψε ο Κοτάρσκι με ευκολία. Δύο λεπτά αργότερα (72′) οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Τάισον πήρε τη μπάλα και με το δεξί σημάδεψε την απέναντι γωνία του Μπρινιόλι για το 2-0. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης λίγο έλειψε να γίνει το 3-0 αλλά δύο φορές ο Λοντίγκιν κράτησε το σκορ. Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης βρήκε τους «ασπρόμαυρους» να έχουν κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά.