«Προδόθηκε» από την άμυνα του και ηττήθηκε στην Τρίπολη!

Χάρη στα παιδαριώδη αμυντικά του λάθη, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Αστέρα στην Τρίπολη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League Interwetten. Αυτή ήταν η 3η ήττα του «τριφυλλιού» σε 4 παιχνίδια μακριά από την Λεωφόρο.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς πήρε «κεφάλι» στο σκορ στη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (30′) παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με «δράστες» τους Μπαράλες στο 32′ (εύστοχο χτύπημα πέναλτι) και Σόνι στο 45′ έφτασαν στην ανατροπή και πήραν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα μετά το 0-1 επί του Απόλλωνα στη Ριζούπολη. Από τη πλευρά του το «τριφύλλι» παρέμεινε στην 5η θέση έχοντας 10 βαθμούς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα ήταν αυτοί που δημιούργησαν και την πρώτη τελική προσπάθεια με την κεφαλιά του Μπαράλες στο 2′, την οποία μπλόκαρε ο Μπρινιόλι. Γενικότερα το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης δεν είχε κάποια μεγάλη ευκαιρία, ούτε κάποια απειλητική στιγμή για τις δύο εστίες.

Σε εκείνο το λεπτό (15′) το «τριφύλλι» βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα αλλά το γκολ δε μέτρησε καθώς ο Τάσος Χατζηγιοβάνης, που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα μετά την πάσα του Βιτάλ, ήταν σε θέση οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα (17′) η ομάδα του Ράσταβατς απείλησε ξανά αλλά η κεφαλιά του Μπαράλες πέρασε άουτ. Λίγες στιγμές αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν μία «ανάσα» από το γκολ. Ο Σόνι γύρισε τη μπάλα από τα δεξιά, ο Μπαράλες σούταρε σε κενή εστία αλλά ο Σάρλια με σωτήριο τάκλιν και κράτησε το «0» στην άμυνα του «τριφυλλιού».

Στο 30′ της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα! Ο Πέρεθ βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Παλάσιος, ο Αργεντινός βρέθηκε «φάτσα» με τον Τσιφτσή, «έσπασε» τη μπάλα αριστερά και ο Καρλίτος σε άδειο τέρμα έκανε το 0-1 για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα (32′) η ομάδα της Τρίπολης βρήκε γκολ ισοφάρισης. Ο Πούγγουρας υπέπεσε σε φθηνό πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Μπαράλες για το 1-1 με τον Μπρινιόλι να πέφτει στη σωστή γωνία αλλά να μη μπορεί να αποκρούσει τη μπάλα. Στο 38′ οι «πράσινοι» απείλησαν για πρώτη φορά μετά το γκολ τους αλλά ο Καρλίτος αντί να βρει κάποιον συμπαίκτη του επέλεξε να σουτάρει από μακριά με τον Τσιφτσή να λέει «όχι» και να μπλοκάρει εύκολα. Στο τέλος του ημιχρόνου (45′) ο Αστέρας έφτασε στην ολική ανατροπή. Ο Σίτο πήρε την μπάλα από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Σόνι σκόραρε για το 2-1. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην. Οι «πράσινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί, ωστόσο δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με πάρα πολύ μεγάλες αξιώσεις την εστία του Τσιφτσή. Στο 48′ ο Καρλίτος έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στη περιοχή αλλά το αριστερό σουτ του δεν ήταν αρκετό να φτάσει προς την εστία των γηπεδούχων καθώς κόπηκε από αμυντικούς του Αστέρα. Στο 60’΄ο Χαζτηγιοβάνης δοκίμασε τη τύχη του με απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία της ομάδας της Τρίπολης.

Στο 67′ οι «πράσινοι» είχαν άλλη μία καλή στιγμή αλλά το σουτ του Σάντσες κόντραρε και η μπάλα κατέληξε στον Τσιφτσή. Στο 76′ ο Παλάσιος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 83′ ο Αστέρας έκανε τη πρώτη του τελική στο δεύτερο μέρος αλλά η προσπάθεια του Ριέρα έφυγε μακριά από την εστία του Μπρινιόλι. Στο 92′ η ομάδα του Γιοβάνοβιτς «άγγιξε» το 2-2 αλλά το σουτ του Παλάσιος με το δεξί «κόντραρε» και βγήκε κόρνερ. Λίγες στιγμές αργότερα δοκίμασε ο Αλεξανδρόπουλος το πόδι του έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφτασε στα χέρια του Τσιφτσή. Η τελευταία καλή φάση ήταν η κεφαλιά του Πούγγουρα στο 95′ η οποία πέρασε άουτ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρες, Καστάνιο, Βαλιέντε, Σανταφέ (80’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Ρεγκίς (74’ Τιλίκα), Σίτο (87’ Ατιένθα), Σόνι (74’ Ριέρα), Μπαράλες.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (75’ Χατζηθεοδωρίδης), Χουάνκαρ (46’ Ιωαννίδης), Σάρλια, Πούγγουρας, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (86’ Μπουζούκης), Βιτάλ (46’ Κώτσιρας), Παλάσιος, Καρλίτος.