Προδόθηκε από την άμυνα του κόντρα στην Μακάμπι

Μπορεί να ήταν για αρκετή ώρα ανταγωνιστικός ωστόσο, προδομένος από την κακή άμυνα του, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Μακάμπι με 83-95 στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Ο Νεμάνια Νέντοβις πέτυχε 21 πόντους για το «τριφύλλι» παρόλα αυτά δεν ήταν αρκετό. Ο Σέρβος γκαρντ είχε τις… στιγμές του και τελείωσε την αναμέτρηση με 5/12 τρίποντα, 1/1 δίποντο και 2/2 βολές. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πέτυχε 17 πόντους στην επιστροφή του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, ενώ ο Ντάριλ Μέικον έδωσε λύσεις στην επίθεση προσθέτοντας άλλους 13 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Λευτέρη Μαντζούκα που σημείωσε 11 πόντους χωρίς να αστοχήσει σε σουτ.

Με αυτή την ήττα οι «πράσινοι» υποχώρησαν στο 7-18 ενώ το βλέμμα στρέφεται στο εκτός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ στα Λιόσια για το Ελληνικό πρωτάθλημα. Η Μακάμπι με αυτή την επικράτηση της έκανε ένα βήμα ακόμη για τη συμμετοχή της στα play-offs.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το παιχνίδι ξεκίνησε με εξαιρετικούς οιωνούς για το «τριφύλλι». Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, είχαν εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση και με κύριους εκφραστές τους Νεμάνια Νέντοβιτς και Ιωάννη Παπαπέτρου πήραν «ελαφρύ» προβάδισμα 5 πόντων (8-3).

Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και με επιμέρους 0-9 πήραν για πρώτη φορά τη πρωτοπορία στο σκορ έχοντας διαφορά 4 πόντων (8-12). Από το τηλεοπτικό τάιμ άουτ κι έπειτα το «τριφύλλι» άλλαξε την εικόνα του και με δύο εξαιρετικές άμυνες του Νέντοβιτς, ένα τρίποντο του Παπαπέτρου κι ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Σαντ Ρος έφερε το παιχνίδι στον πόντο (13-14) αναγκάζοντας τον Έβεν να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Οι «πράσινοι» πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και ο συνδυασμός μακρινών σουτ και πολύ καλής άμυνας έφερε τους πρωταθλητές στο +6 μετά από καλάθι του Μέικον. Στο τέλος της περιόδου ο Ζιβ πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο πίσω από τη σέντρα και έκανε το 26-23, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο επιθετικός ρυθμός και των δύο ομάδων ήταν φρενήρης. Ο Παναθηναϊκός, κατά διαστήματα, κυκλοφόρησε πολύ καλά τη μπάλα στην επίθεση, βρήκε αμαρκάριστα σουτ πήρε πολύτιμους πόντους, ωστόσο αυτό δε κράτησε για πολύ.

Τα προβλήματα στην άμυνα δεν άργησαν να κάνουν την εμφάνιση τους, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν εύκολους πόντους μπροστά και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 9 πόντων (46-55). Αυτό ήταν προϊόν ενός σερί 0-12 που έτρεξαν οι Ισραηλινοί από το 46-43.

Κορυφαίος στο πρώτο 20λεπτο για την ομάδα του Πρίφτη ήταν ο Λευτέρης Μαντζούκας με 11 πόντους και 3/3 τρίποντα. Πολύ καλός ήταν και ο Παπαπέτρου με 9 πόντους και 4 ασίστ. Από τη πλευρά της Μακάμπι ξεχώρισαν οι Ρέινολντς (11 π.), Έβανς και Νάναλι (9 π).

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους «πράσινους» να μειώνουν στους 6 πόντους μετά από τρίποντο του Νέντοβιτς στο τέλος της επίθεσης.

Αυτό ήταν το 3ο αποψινό του Σέρβου. Η «πράσινη» άμυνα λειτούργησε καλά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους καθώς άφησε τη Μακάμπι χωρίς πόντο για 3:30 λεπτά. Η επίθεση του «τριφυλλιού» κόλλησε σε εκείνο το σημείο καθώς στα μέσα της περιόδου η επιθετική συγκομιδή παρέμεινε στους 3 πόντους.

Η διαφορά παρέμεινε σε αυτές τις τιμές για αρκετή ώρα με την Μακάμπι να έχει το πρώτο λόγο στην αναμέτρηση. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 58-70.

Μπορεί το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης να ξεκίνησε με το έμμεσο τρίποντο του Παπαπέτρου (61-70), ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η κούραση είχε κάνει την εμφάνιση της στο «τριφύλλι», αυτό οδήγησε σε εύκολα λάθη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι και με επιμέρους σκορ 0-6 έστειλε τη διαφορά στους 15 πόντους (61-76) περίπου 8:30 πριν από το τέλος. Ένα σερί 7-2 έδωσε χαραμάδα ελπίδας στο «τριφύλλι» και έκανε το σκορ 69-78 περίπου 07:00 πριν το φινάλε. Ένα κρεσέντο του Νέντοβιτς (δίποντο και τρίποντο) έκανε το παιχνίδι… ντέρμπι ρίχνοντας τη διαφορά στους 5 (74-79) προτού απαντήσει ο Ουίλιαμς με το ίδιο νόμισμα. Το τελευταίο… ψύγμα αντίδρασης ήταν το 77-83 στα 3:30 πριν από το φινάλε. Ένα μεγάλο τρίποντο του Έβανς και 6 σερί πόντοι από τους Ισραηλινούς έκριναν τη τύχη της αναμέτρησης. Η κατάσταση δεν άλλαξε και ο ήχος της κόρνας βρήκε την Μακάμπι να επικρατεί με

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 46-55, 58-70, 83-95

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον, Νέντοβιτς, Κασελάκης, Καββαδάς, Παπαγιάννης, Έβανς, Παπαπέτρου, Χουγκάζ, Μαντζούκας, Σαντ Ρος.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Έβεν): Ουίλμπεκιν, Έβανς, Καλοϊάρο, Ουίλιαμς, Ρέινολντς, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ, Κοέν, Νάναλι, Ζίζιτς, Ζιβ