Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΑΕΚ!

Δεν τα κατάφερε με την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 στο ΟΑΚΑ.

Δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη ο Παναθηναϊκός κόντρα στην ΑΕΚ η οποία εμφανίστηκε σοβαρή και κατάφερε να πάρει το πολύτιμο διπλό στην μάχη που δίνει για την είσοδό της στα προκριματικά του Champions League.

Πρώτο ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ πιέζοντας ψηλά τον Παναθηναϊκό από τα πρώτα λεπτά. Όμως η πρώτη φάση έγινε από πλευράς «πρασίνων» στο 2′ με σουτ του Θεοχάρη να περνάει έξω. Η ΑΕΚ όμως κατάφερε να προηγηθεί στο 8΄με γκολ του Τσιγκρίνσκι. Ο Μάνταλος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο προωθημένος Τσιγκρίνσκι έκανε με κοντινή κεφαλιά το 0-1. Άμεσα απάντησε ο Παναθηναϊκός στο γκολ της ΑΕΚ με κεφαλιά του Κουρμπέλη από την καρδιά της μεγάλης περιοχής νικώντας τον Μπάρκα για το 1-1.

Με τον Ολιβέιρα η ΑΕΚ απείλησε ξανά με τον Διούδη να μπλοκάρει στο 17′. Η «ένωση» συνέχιζε να πιέζει χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 22′ με το σουτ του αμαρκάριστου Σιμάνσκι από τα όρια της περιοχής να μπλοκάρει ο Διούδης. Στο 31′ ο Μπουζούκης βρέθηκε απέναντι από τον Μπάρκα και πλάσαρε για να αποκρούσει σε κόρνερ ο Μπάρκας με το πόδι. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ με τον Ολιβέιρα. Ο Πορτογάλος στράικερ πίεσε τον Κολοβέτσιο κλέβοντας του την μπάλα και με άψογο πλασέ έκανε το 1-2. Το πρώτο ημίχρονο τελειώνει με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ με 1-2.

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Περέα μπήκε στη θέση του Καμπετσή και ο Σερπέζης σε αυτή του Αλεξανδρόπουλου. Το τριφύλλι απείλησε στο 49′ με τον Μπουζούκη να πιάνει ένα ξαφνικό σουτ από τα αριστερά με τον Μπάρκα να διώχνει με υπερένταση. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ελέγξει το χώρο του κέντρου περιορίζοντας έτσι τους χώρους για την ΑΕΚ.

Η πρώτη καλή φάση μετά από πολύ ώρα στο ματς σημειώθηκε από τον Μάνταλο, οποίος έπιασε μια ωραία κεφαλιά με τον Διούδη να μπλοκάρει σταθερά.Όλο και περισσότερο πίεζε την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός κυνηγώντας το γκολ της ισοφάρισης. Χωρίς, βέβαια, να μπορέσει να μετουσιώσει αυτήν την πίεση σε κάποια καλή ευκαιρία. Λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Κουρμπέλη με τον Βέρντε να κάνει το 1-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Οι παίχτες: Για τον Παναθηναϊκό: Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφλεντ, Θεοχάρης (84′ Μπεκ), Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος (46′ Σερπέζης), Ανουάρ (65′ Χατζηγιοβάννης), Κουρμπέλης, Μπουζούκης (88′ Κολοβός), Μακέντα, Καμπετσής (46′ Περέα). Για την ΑΕΚ: Μπάρκας, Λοπεζ, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Παουλίνιο, Κριστισιτς, Σιμόες (90′ Σαμπανάτζοβιτς), Σιμάνσκι, Μάνταλος (90′ Βέρντε), Ολιβέιρα (75′ Αραούχο), Λιβάγια (81′ Οικονόμου).