Προσπάθησε, αλλά έχασε

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε στα ίσα τον Ολυμπιακό στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, αλλά λύγισε στο τέταρτο και ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 59-69.

Το κλειστό γήπεδο ”Παύλος Γιαννακόπουλος” είχε γεμίσει για ένα κρίσιμο ντέρμπι, όπως αυτό. Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλή προσπάθεια και στο μεγαλύτερο μέρος του ντέρμπι πάλευε στα ίσα απέναντι στον αιώνιο αντίπαλό του.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά, αλλά αυτό δε συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, διότι υπήρχαν κάποιες άστοχες προσπάθειες. Η διαφορά, όμως, δεν είχε μεγαλώσει και το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν στο 8-13 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο του Παναθηναϊκού. Οι παίκτριες του Πρέκα και, κυρίως, η Έιβερι, έδωσαν ρεσιτάλ. Η Έιβερι ήταν ιδιαίτερα εύστοχη στα τρίποντα, βάζοντας μπροστά τις ”πράσινες” ακόμα και με 6 πόντους. Παρά το σύντομο προσπέρασμα του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά μπροστά και τελείωσε το ημίχρονο με το υπέρ του 31-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε λίγο μπλοκαρισμένα για τον Παναθηναϊκό, διότι ο Ολυμπιακός είχε πάρει υπέρ του διαφορά 8 πόντων. Οι ”πράσινες”, όμως, δεν τα παράτησαν στιγμή. Οι Έιβερι και Άνταμς ήταν οι καλύτερες παίκτριες του Παναθηναϊκού και βοήθησαν σημαντικά, ώστε να μειωθεί η διαφορά και να λήξει η γ’ περίοδος με σκορ 47-49.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τις ”πράσινες”, καθώς αποδιοργάνωση και διαιτησία ήταν από τους παράγοντες που έκριναν το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός τερμάτισε εκτελώντας 31 βολές, ενώ ο Παναθηναϊκός εξετέλεσε 11. Ακόμα κι έτσι, όμως, ο Παναθηναϊκός ακολουθούσε στενά τον Ολυμπιακό στα πρώτα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, όμως, οι ”ερυθρόλευκες” πήραν διαφορά, κάτι που τις βοήθησε να πάρουν και το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 8-13, 31-30, 47-49, 59-69.