Πρωταθλητής… και 1589ος τίτλος για τον Παναθηναϊκό!

Οι κορασίδες του Παναθηναϊκού νίκησαν με 63-46 την Δόξα Βύρωνος στον πρώτο τελικό και κατέκτησαν το πρωτάθλημα ΕΣΚΑ. 1589ος τίτλος για το «τριφύλλι»!

1ο ημίχρονο:

Μουδιασμένο ξεκίνημα από τις δύο ομάδες με το σκορ να είναι 3-3 στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Χαμένα σουτ και εκατέρωθεν λάθος επιλογές από τις παίκτριες των δύο ομάδων. Με καλάθι και φάουλ της Β. Ιωάννου οι «πράσινες» ξέφυγαν για πρώτη φορά με πέντε πόντους (8-3).

Η φιλοξενούμενες με ένα σερί πέντε πόντων κατάφεραν να φέρουν στα ίσια το σκορ (8-8). Με τρίποντο της Βενετσάνου η Δόξα πέρασε μάλιστα μπροστά με τρεις (8-11). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 9-11.

Κακό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις παίκτριες να μην παίρνουν τις σωστές επιλογές. Οι «πράσινες» με δυνατή άμυνα και πίεση σε όλο το γήπεδο κατάφεραν να ξεφύγουν με πέντε (18-13). Με τρίποντο της Μαρούγκα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους έξι (21-15).

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό με καλάθι και φάουλ της Μαρούγκα (25-15) ενώ η ίδια παίκτρια με τρίποντο ανέβασε ακόμη περισσότερο την διαφορά (28-15). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με τις «πράσινες» να είναι μπροστά στο σκορ με 29-20.

2ο ημίχρονο:

Καλό ξεκίνημα από τις παίκτριες του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο με την διαφορά να φτάνει στους δεκατέσσερις πόντους (36-22). Με την Τίγκα να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση της η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά τους είκοσι πόντους (47-26).

Η διαφορά παρέμεινε σε παραπλήσια επίπεδα καθ’ όλη την διάρκεια του 3ου δεκαλέπτου. Τελικά το τέλος της περιόδου βρήκε το «τριφύλλι» να προηγείται με 47-27.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς οι «πράσινες» είχαν διασφαλίσει την νίκη. Η Δόξα Βύρωνος πραγματοποίησε μία απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς δίχως να καταφέρει κάτι.

Εν τέλει ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη με 63-46 κατακτώντας το πρωτάθλημα και πανηγυρίζοντας τον 1589ο τίτλο του συλλόγου.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 29-20, 47-27, 63-46

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Κατσαρέλιας): Μπληθικιώτη 7, Ιωάννου Β. 14, Τίγκα 9, Μούτσα 1, Μόσχου 4, Κεφάλα , Ιωάννου Μ. , Ζαρρή 7, Αθανασοπούλου , Παναγιωτοπούλου 6, Σιγαλού, Κογκαλίδη 1, Μαρούγκα 14