Ψηλά το κεφάλι,αυτή η ομάδα έχει…μέταλλο!

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια την Εφες,πριν απο λίγο στην Τουρκία και ηττήθηκε μετά απο δύο παρατάσεις.Τελικό σκορ 91-83,αρκετά πλασματικό για την εικόνα του αγώνα,που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης παράτασης.Πλέον το ρεκορ του «τριφυλλιού» είναι στο 3-2. Γράφει ο Μάριος Καρίνος.

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε έχοντας τα ηνία του παιχνιδιού και βρισκόταν σταθερά μπροστά στο σκορ.Οι Τούρκοι κατάφερναν με κάποια ξεσπάσματα να φέρνουν το ματς στο καλάθι,αλλά η ομάδα του Πασκουάλ,είχε πάντα μια ”απάντηση”.Αυτή ήταν μια γενική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου,που το «τριφύλλι» προηγούταν 35-42.
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους,οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν ένα καλό σερί και με τη βοήθεια της έδρας να πάρουν κεφάλι στον αγώνα.Η χειρότερη περίοδος για τον Παναθηναϊκό,που έμεινε αρκετά λεπτά χωρίς σκορ,άρχισε να χαλάει τα στατιστικά του και να μένει πίσω σε αρκετούς τομείς.Ένας απ’αυτούς τα επιθετικά ριμπάουντ που η Εφές κυριάρχησε κατά κράτος.
Υπήρχαν αρκετά σκαμπανεβάσματα στο σκορ,αλλά οι ηγετικές προσωπικότητες των δύο ομάδων έκριναν σημαντικά τη ροή του παιχνιδιού.Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία να πάρουν το διπλό,αλλά ο Νίκολς αστόχησε σε τρίποντο και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση (70-70).
Ίδια ροή και στην παράταση,με το παιχνίδι να κρίνεται με «μπάζερ μπίτερ» του Ρίβερς και να οδηγούμαστε σε εκ’νέου παράταση (77-77).Εκεί τα πράγματα δεν πήγαν όπως θα ήθελε ο «εξάστερος»,καθώς αν και το πάλεψε αρκετά,ξέμεινε από δυνάμεις και ηττήθηκε εν’τέλει με 91-83.Αρκετά πλασματική διαφορά,καθώς οι «πράσινοι» είχαν μειώσει και στους τρεις (86-83),αλλά το λάθος του Καλάθη στο τέλος και το καλάθι του Μπράουν αμέσως μετά,καταδίκασαν τον Παναθηναϊκό σε ήττα.
Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το «τριφύλλι» με τον Πακουάλ στον πάγκο.Υπάρχει αισιοδοξία στην ομάδα,καθώς «ματώνει» τη φανέλα και κανείς δεν την κερδίζει εύκολα.Το ρεκόρ είναι στο 3-2 και συνεχίζεται ο Μαραθώνιος της φετινής Ευρωλίγκα.