Πως ο Παναθηναϊκός θα περάσει στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-1 σετ χθες τον Παμβοχαϊκό στο Ζηρίνειο και πλέον απέχει μια νίκη από την πρόκρισή του στην ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ!

Οι «πράσινοι» αντιμετωπίζουν σήμερα (27/10) την Κηφισιά στις 20:30 και θέλουν απλή νίκη για να περάσουν στην ημιτελική φάση του Λιγκ Καπ.

Ποίο είναι όμως το σύστημα της διοργάνωσης και τι θα συμβεί αν ο Παναθηναϊκός ηττηθεί;

Το σύστημα της διοργάνωσης:

*Η πρώτη ομάδα κάθε ομίλου και η καλύτερη δεύτερη των τριών ομίλων θα προκριθούν στην ημιτελική φάση που θα γίνει με διπλούς ημιτελικούς.
    *Μετά την ολοκλήρωση της Α΄φάσης θα γίνει κλήρωση για τα ζευγάρια και τις έδρες των ημιτελικών.
    *Οι νικήτριες ομάδες των διπλών ημιτελικών θα προκριθούν στους διπλούς τελικούς.

Οι «πράσινοι» αυτήν την στιγμή είναι επικεφαλής του ομίλου τους με 3 βαθμούς και σε οποιαδήποτε περίπτωση νίκης στο σημερινό ματς περνάνε στην ημιτελική φάση.

Σε περίπτωση ήττας του ο Παναθηναϊκός για να ελπίζει σε πρόκριση έστω και ως καλύτερος δεύτερος πρέπει να πάρει τουλάχιστον 2 σετ σήμερα και από εκεί και πέρα θα ελπίζει σε καθαρή νίκη είτε του Ολυμπιακού είτε του Φοίνικα Σύρου στο μεταξύ τους παιχνίδι διότι έτσι θα έχει έναν παραπάνω βαθμό από τον ηττημένο του εν λόγω ματς.

Στην περίπτωση ισοβαθμίας του Παναθηναϊκού με μία από τις δύο συγκεκριμένες ομάδες θα παίξουν ρόλο τα σετ για αυτό επίσης καλό θα είναι να κάνει ότι καλύτερο μπορεί η ομάδα του Ανδρεόπουλου.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας και στα σετ (πχ αν Παναθηναϊκός και Φοίνικας αύριο ηττηθούν με 3-2 και έχουν συνολικά στην διοργάνωση 5-3 σκορ στα σετ) θα παίξουν ρόλο οι συνολικοί κερδισμένοι πόντοι στην διοργάνωση και εκεί αναμένεται να βγουν… κομπιουτεράκια!

Για αυτό νίκη και μόνο νίκη ώστε να μην μπλέξουμε στα σενάρια πρόκρισης από το παράθυρο του καλύτερου δεύτερου.