Σπουδαίο διπλό στο Ισραήλ!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας (62-76) την Ραμάτ Χασαρόν στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Eurocup γυναικών.

Μετά την νίκη απέναντι στην Λούμπιν στη Πολωνία, οι «πράσινες» πέρασαν και από το Ισραήλ, ξεκινώντας με 2Χ2 στην διοργάνωση.

Η αναμέτρηση:

Με τρίποντο της Αρίκα Κάρτερ, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 2-5 στο ξεκίνημα. Το καλάθι της Πηνελόποπης Παυλοπούλου έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (11-11), οι οποίες ήταν αρκετά εύστοχες στο ξεκίνημα. Η Ελληνίδα γκαρντ, πετυχαίνοντας νέο καλάθι, ανέβασε την διαφορά στους πέντε (13-18) υπέρ του «τριφυλλιού». Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται μπροστά με 24-26.

Το σουτ τριών πόντων της Αρίκα Κάρτερ επανάφερε μπροστά το «τριφύλλι» (30-31), με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι «πράσινες» συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ (32-36), με την ομάδα του Ισραήλ να ακολουθεί από κοντά. Η δεύτερο περίοδος έκλεισε με το συγκρότημα της Ελένης Καπογιάννη να προηγείται με 34-41.

Οι «πράσινες» συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ και να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα (43-48). Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο της Αρικά Κάρτερ, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +6 (48-54).

Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι της Τσάστιτυ Ριντ διαμόρφωσαν το 51-58 υπέρ του «τριφυλλιού». Το καλάθι της Πηνελόπης Παυλοπούλου ανέβασε την διαφορά στους εννιά (57-66), με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει ως φαβορί στην τελική ευθεία του ματς. Το καλάθι και φάουλ του Ριντ εκτόξευσε το «πράσινο» προβάδισμα στους δεκατέσσερις πόντους (57-71). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία άνετη νίκη στο Ισραήλ (62-76) και ξεκίνησε με 2Χ2 στους ομίλους.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 34-41, 48-54, 62-76