Προσπάθησε αλλά ούτε τον άφησαν, ούτε μπορούσε!

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για τρία δεκάλεπτα απέναντι στην πρωταθλήτρια Ισπανίας αλλά δεν άντεξε και συνετρίβη με 96-78 στο WiZink Center.

Κάπως έτσι οι «πράσινοι» έπεσαν στο 14-12 και πλέον ακόμα και η 6η θέση βρίσκεται σε κίνδυνο.

Το ματς:

Ο Πιτίνο ξεκίνησε με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη!

Πρώτη περίοδος:

Παρά το ελπιδοφόρο ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση η Ρεάλ δεν άργησε να πάρει τον έλεγχο του ματς και μετά από τέσσερα λεπτά βρισκόταν πίσω με οκτώ πόντους (13-5). Στην συνέχεια η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να κάνει κάτι το εντυπωσιακό. Στο τέλος του δεκαλέπτου η Ρεάλ, χάρη στις συνεχόμενες βολές, πήγε στον πάγκο με το +11 (27-16).

Δεύτερη περίοδος:

Ο Παναθηναϊκός κατέβασε γρήγορα την διαφορά με, το δεύτερο, τρίποντο του Άντι Ράουτινς ο οποίος βγήκε σχεδόν αμέσως μιας και χρεώθηκε με δεύτερο φάουλ. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεκαλέπτου τραυματίστηκε ο Μίκι που έδειχνε να μην μπορεί καν να περπατήσει. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να είναι εκτός τόπου και χρόνου με την Ρεάλ να φτάνει ακόμα και στο +14 (40-26). Οι παίκτες του Πιτίνο έκαναν μια καλή προσπάθεια επιστροφής στο ματς και με τρίποντο του Καλάθη κατέβασαν, εκ νέου, την διαφορά στους πέντε πόντους. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 48-41 υπέρ των γηπεδούχων.

Τρίτη περίοδος:

Οι «πράσινοι» κατέβασαν την διαφορά στο σουτ (51-48) όμως οι «Μερένχες» την ανέβασαν ξανά, γρήγορα, στους οκτώ. Οι παίκτες του Πιτίνο όμως έμοιαζαν αποφασισμένοι να μείνουν στην διεκδίκηση του αγώνα μέχρι τέλους. Οι δύο ομάδες συνέχισαν σε ίδιο ρυθμό για αρκετή ώρα μέσα στο ματς μέχρι το 8ο λεπτό του δεκαλέπτου όπου η Ρεάλ ξέφυγε και πάλι με οκτώ πόντους διαφορά. Χάρη στις αμέτρητες βολές οι παίκτες του Λάσο κράτησαν το +8 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (73-65).

Τέταρτη περίοδος:

Οι οκτώ έγιναν πολύ γρήγορα δεκατέσσερις (83-69) ελέω… Τρέι Τόμκινς. Ο Αμερικανός φόργουορντ των Μαδριλένων “κουβάλησε”, στο επιθετικό κομμάτι, την ομάδα στα πρώτα τρία λεπτά. Από εκείνο το σημείο και μετά όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί με τους γηπεδούχους να κρατάνε την διαφορά μέχρι το τέλος και να επικρατούν με

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 48-41, 73-65, 96-78