Δεύτερη νίκη στην Λιθουανία και τώρα… δουλειά!

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τα φιλικά στην Λιθουανία νικώντας την Ρίτας Βίλνιους με 67-75 ανοίγοντας σε μεγάλο βαθμό το ροτέισον του.

Οι «πράσινοι» μετά την ήττα από την Ζαλγκίρις και τη νίκη επί της Άλμπα ολοκλήρωσαν και τον τρίτο φιλικό τους αγώνα. Κάπως έτσι έκαναν το 2/3 στην Λιθουανία με αρκετές δοκιμές από τον κόουτς Βόβορα.

Το ματς:

Τζάκσον, Φόστερ Μποχωρίδης, Μήτογλου, Παπαγιάννης ξεκίνησαν τον αγώνα για τον Παναθηναϊκό. Σαντ Ρος και Παπαπέτρου προφυλάχτηκαν και δεν αγωνίστηκαν.

Πρώτο δεκάλεπτο:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ακόμα ένα καινούργιο σχήμα. Οι παίκτες του Βόβορα είχαν τη διάθεση να τρέξουν το γήπεδο, βρήκαν γρήγορα σκορ και προηγούνταν με 9-14 μετά από πέντε λεπτά αγώνα. Παρόλα αυτά παρουσίασαν ξανά προβλήματα στο αμυντικό transition. Ο Παπαγιάννης πάντως μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Ο ρυθμός στην συνέχεια έπεσε, οι αλλαγές του Παναθηναϊκού δεν βοήθησαν και η περίοδος τελείωσε με σκορ 19-22.

Δεύτερο δεκάλεπτο:

Η Ρίτας ξεκίνησε καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και έφτασε στην ισοπαλία (24-24). Με δύο φάσεις του Νέντοβιτς όμως ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο +5 (24-29). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί οι «πράσινοι» έφτασαν και σε διψήφια διαφορά πόντων (26-36) με τρία λεπτά να μένουν για το ημίχρονο.
    Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 31-41.

Τρίτο δεκάλεπτο:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… «γκαζωμένος» στο δεύτερο μισό. Οι παίκτες του Βόβορα ανέβασαν ταχύτητα και πολύ γρήγορα ξέφυγαν με 20 πόντους (34-54). Οι Πρωταθλητές Ελλάδας κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ. Ο Νέντοβιτς ο οποίος δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο. Ταυτόχρονα, ο κόουτς Βόβορας συνέχισε τις δοκιμές με καινούργια σχήματα δίνοντας ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ.

Τέταρτο δεκάλεπτο:

Όπως είναι λογικό ο ρυθμός στο τέλος έπεσε. Ο Παναθηναϊκός κατέβασε ταχύτητα και οι Λιθουανοί πλησίασαν στο σκορ. Μετά από ένα σερί των γηπεδούχων η διαφορά έπεσε στους πέντε (61-66). Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» αντέδρασαν και «καθάρισαν» ματς με ένα δικό τους σερί παρά την τελευταία προσπάθεια της Ρίτας για ανατροπή.

Τελικό σκορ: 67-75