Ροτέισον, ξεκούραση και άνετο διπλό!

Ο Παναθηναϊκός έκανε έναν υγιεινό περίπατο στο Παλαιό Φάληρο κόντρα στον Ιωνικό και επικράτησε με 65-110.

Ο Ρικ Πιτίνο ξεκούρασε τον Νικ Καλάθη που έμεινε εκτός 12αδας για προληπτικούς λόγους και έδωσε αρκετό χρόνο στους μικρούς Παπαδάκη και Περσίδη αρπάζοντας την ευκαιρία λόγω της τεράστιας διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Μάλιστα ο Νίκος Περσίδης έκανε την κορυφαία του εμφάνιση με τα «πράσινα» τελειώνοντας το ματς με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ!

Το ματς:

Ο Πιτίνο ξεκίνησε με τους Ράις, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη σε μια αναμέτρηση που λόγω της διαφοράς επιπέδου των δύο ομάδων έμοιαζε εξαρχής με τυπική διαδικασία.

Πρώτο δεκάλεπτο:

Οι «πράσινοι» μπήκαν με όρεξη και, κυρίως, με πολλά τρίποντα ξεφεύγοντας πολύ γρήγορα στο σκορ. Ενδεικτικό είναι πως οι φιλοξενούμενοι μετά από τρία λεπτά βρισκόντουσαν μπροστά με 4-15. Το 9-28 μετά από επτά λεπτά αγώνα έκανε τον Πιτίνο να αλλάξει ολόκληρη την πεντάδα του δίνοντας χρόνο σε παίκτες όπως ο Παπαδάκης, ο Ράουτινς και ο Μήτογλου. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με σκορ 16-36.

Δεύτερο δεκάλεπτο:

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Πιτίνο συνέχισαν να κυριαρχούν με τον Κώστα Παπαδάκη να εντυπωσιάζει στο αμυντικό, στο επιθετικό αλλά και στο δημιουργικό κομμάτι. Το σκορ μετά από τέσσερα λεπτά ήταν 20-50. Το ματς έμοιαζε ήδη διαδικαστικού χαρακτήρα και για αυτό ο Αμερικανός Hall of Famer άνοιξε το ροτέισον. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα 35 πόντων (32-67)!

Τρίτο δεκάλεπτο:

Σε αντίθεση με ότι συνέβη στα πρώτα 20 λεπτά οι «πράσινοι» δεν μπήκαν με την ίδια διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κατεβάσουν την διαφορά στους 25 πόντους (52-77). Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 58-84

Τέταρτο δεκάλεπτο:

Παρά το γεγονός ότι η διαφορά έπεσε το παιχνίδια ήδη έμοιαζε τελειωμένο και οι δύο ομάδες πλέον σκεφτόντουσαν τις επόμενες, κρίσιμες, αναμετρήσεις τους. Με ένα σερί του Νίκου Περσίδη ο Παναθηναϊκός έκανε το 58-93 και είχε ακόμα έξι λεπτά στο ρολόι για να γράψει μια εξαιρετική επιθετική επίδοση. Η αναμέτρηση τελείωσε με τον πίνακα του σκορ να γράφει 65-110.

Τα δεκάλεπτα: 16-36, 32-67, 58-84, 65-110