Σαν σήμερα η μεγαλειώδη «άλωση» της Γερμανίας!

Έχουν περάσει κι όλας 19 χρόνια από την ιστορική νίκη του Παναθηναϊκού απέναντι στη Σάλκε με σκορ 2-0 στα εγκαίνια του νέου γηπέδου των Γερμανών, ξεκινώντας με το δεξί την προσπάθεια στον όμιλο.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους Γερμανούς που πίεσαν πολύ για το γρήγορο γκολ, όμως οι στημένες φάσεις είναι αυτές που μπορούν να αλλάξουν τα πάντα μέσα σ’ ένα παιχνίδι κι αυτό ακριβώς έγινε.

Έτσι στο 75ο λεπτό, ο Βλάοβιτς με άψογη συρτή εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1 για τους «πράσινους», γκολ που οδηγούσε όλο και πιο κοντά στο όνειρο της πρόκρισης.

Η Ελληνική ομάδα, όμως, δεν έμεινε εκεί σημειώνοντας και 2ο τέρμα, με καταπληκτικό γύρισμα του Μιχάλη Κωνσταντίνου μέσα στη περιοχή και άψογη εκτέλεση του αρχηγού, Άγγελου Μπασινά στο 80ο λεπτό.

Από ‘κει και πέρα ο χρόνος κυλούσε βασανιστικά για τους παίχτες της Σάλκε, που πλέον βρισκόντουσαν για τα διαδικαστικά του αθλήματος στον αγωνιστικό χώρο.

Ας σημειώσουμε ότι εκείνη τη χρονιά το «τριφύλλι» προκρίθηκε με τέσσερις νίκες στην επόμενη φάση και έφτασε μέχρι τα προημιτελικά της διοργάνωσης όπου αποκλείστηκε από την Μπαρτσελόνα.