Σαν σήμερα: Διπλό… τίτλου στην Τούμπα (vid)

Σύμπτωση ή οιωνός; Χθες (23/4) ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαίο «διπλό» (1-2) μέσα στην Τούμπα και σαν σήμερα, πριν από 19 χρόνια, είχε κάνει ξανά το ίδιο και στο τέλος κατέκτησε το πρωτάθλημα.

Ήταν 24 Απριλίου 2004, όταν το «τριφύλλι» αντιμετώπιζε τον αδιάφορο ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, ο οποίος όμως ήθελε να στερήσει το πρωτάθλημα από τον αντίπαλο του. Οι «πράσινοι» ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να διατηρηθούν στην κορυφή, καθώς καταδιώκοντα από τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Χάγκαν και πήγαν στα αποδύτηρια προηγούμενοι. Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και ισοφάρισε στο 48ο λεπτό, με πλασέ του Δημήτρη Παπαδόπουλου. Το 1-1 παρέμενε μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όμως ο Εμμάνουελ Ολισαντέμπε χάρισε μία νίκη τεράστιας σημασίας, σκοράροντας στο 90+3′. Μετά το γκολ, ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη και οι «πράσινοι» ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.