Σαν σήμερα: Η καθοριστική νίκη επί της ΑΕΚ για το πρωτάθλημα του 1996 (vid)

Σαν σήμερα το 1996, ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε την ΑΕΚ στο OAKA. Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα, λίγες μέρες μετά το ματς με τον Άγιαξ για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αντιμετώπισε την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς στο πρωτάθλημα Ελλάδας.

Το ντέρμπι της 10ης Απριλίου ήταν κρίσιμο, καθώς όποιος έπαιρνε τους 3 βαθμούς «αγκάλιαζε» και το πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ ήταν πρώτη με δύο βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

Ο Γ.Χ. Γεωργιάδης στο 79ο λεπτό με μία κούρσα από τα δεξιά έκανε τη σέντρα και ο Χουάν Χοσέ Μπορέλι με μία κεφαλιά-ψαράκι νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Ηλία Ατματζίδη, για το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Δύο λεπτά αργότερα ο Νίκος Νιόπλιας πέρασε στη θέση του Μπορέλι. Μία αλλαγή που είχε ετοιμαστεί πριν το καθοριστικό γκολ, αλλά ο Χουάν Ραμόν Ρότσα άλλαξε γνώμη σαν να είχε προαίσθημα.

Ο Παναθηναϊκός με αυτή την νίκη που σημείωσε, πέρασε στη πρώτη θέση και στο +1 μπροστά από την ΑΕΚ. Η πρωτιά του κρατήθηκε ως το φινάλε και το «Τριφύλλι» πανηγύρισε το 18ο Πρωτάθλημα στην ιστορία του, με διαφορά 2 βαθμούς από την «Ένωση», η οποία όμως στο Κύπελλο Ελλάδας απέκλεισε τους «πράσινους» στα προημιτελικά και κέρδισε στον τελικό τον Απόλλωνα.