Σαν σήμερα: Η τεσσάρα επί της ΑΕΚ από το ημίχρονο (pics + vid)

Σαν σήμερα, το 2008, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε την ΑΕΚ στη Λεωφόρο, για τη 2η αγωνιστική της φάσης των πλέι οφ της Super League. Οι «πράσινοι»… φιλοδώρησαν τους «κιτρινόμαυρους» με 4 γκολ στο ημίχρονο, με το τελικό σκορ στον πίνακα να γράφει 4-1.

IMG 20200430 042859

Το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης με κεφαλιά του Δημήτρη Παπαδόπουλου. Τον δείκτη του σκορ ανέβασε στο 28ο λεπτό ο Μαρσέλο Μάτος με το δεύτερο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Το 3-0 και το 4-0 ήρθαν από τα δύο γκολ του Αυστριακού «μάγου», Αντρέας Ίβανσιτς, στο 31ο και στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

IMG 20200430 042824

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν… έλεος, σε μία ομάδα που δεν θύμιζε σε τίποτα ΑΕΚ. Το μόνο που κατάφερε η «Ένωση» ήταν να μειώσει σε 4-1 με τον Ριβάλντο στο 71′. Υπάρχει όμως εξήγηση στην εμφάνιση των φιλοξενουμένων. Οι «κιτρινόμαυροι» εκείνη τη χρονιά έχασαν στα… χαρτιά το πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να μπουν στα πλέι οφ με χαλαρότητα και εκνευρισμό. Στην πρώτη αγωνιστική νίκησε τον Πανιώνιο με 5-0! Στο δεύτερο ματς με τον Παναθηναϊκό έφαγε μια δυνατή «σφαλιάρα», όμως αυτή η τεσσάρα δεν την ξύπνησε, καθώς μετά από δύο αγωνιστικές έφαγε άλλα 4 γκολ, αυτή τη φορά από τον Άρη.

IMG 20200430 042908

Με 21 βαθμούς (έχοντας ήδη 7 από το πλεονέκτημα) ο Παναθηναϊκός τερμάτισε πρώτος και πήρε το εισιτήριο για το Champions League. Η ΑΕΚ, με 2 ήττες, 2 ισοπαλίες και 2 νίκες μάζεψε συνολικά 16 βαθμούς (ξεκίνησε με 8) και τερμάτισε 2η στα πλέι οφ, θέση που έδινε το εισιτήριο για το Κύπελλο UEFA.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Πεσέιρο): Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Σαριέγκι, Μόρις, Βύντρα, Μάτος (76′ Σιμάο), Τζιόλης, Καραγκούνης (68′ Νίνης), Ιβανσιτς, Σαλπιγγίδης (86′ Μανούτσο), Παπαδόπουλος.

ΑΕΚ(Κωστένογλου): Μάχο, Μπούρμπος, Παπασταθόπουλος, Δέλλας, Πλιάτσικας, Τόζερ (34′ Ενσαλίουα), Καφές (62′ Ζούλιο Σέζαρ), Εντίνιο, Ριβάλντο, Λυμπερόπουλος (46′ Καλόν), Μπλάνκο.