Σαν σήμερα: H «τεσσάρα» στη Φενέρμπαχτσε (pics & vid)

18 χρόνια συμπληρώνονται σήμερα (14/11) από τον… διασυρμό που υπέστη η Φενέρ από τον Παναθηναϊκό για την πρόκριση τους 32 του κυπέλλου UEFA.

Ο Παναθηναϊκός έδινε το δεύτερο του ματς κόντρα στη Φενέρμπαχτσε για την πρόκριση στη φάση των 32 του Κυπέλλου UEFA. Το πρώτο ματς είχε λήξει 1-1, με το απίθανο γκολ του Μπασινά στο «Σουκρού Σαράτσογλου».

Στον επαναληπτικό στη Λεωφόρο, οι «πράσινοι» στο 24ο λεπτό του αγώνα άνοιξαν το σκορ με γκολ του Λυμπερόπουλου, μετά από λάθος του τερματοφύλακα των Τούρκων, Ρουστού. Μόλις 8 λεπτά αργότερα, ο Γκούμας διπλασίασε τα τέρματα του τριφυλλιού. Ο Μπασινάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ρουστού έπιασε… αέρα και ο αμυντικός του τριφυλλιού έκανε το 2-0.

Στη συνέχεια, οι Τούρκοι μείωσαν σε 2-1 αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι παραπάνω. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, οι πράσινοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα με εντυπωσιακό σουτ του Μικάελσεν έξω από την περιοχή. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90ο λεπτό του αγώνα ο Κριστόφ Βαζέχα με ωραίο τελείωμα.

Παναθηναϊκος: Σαν σήμερα: Παναθηναϊκός - Φενέρ 4-1 (vid) • NewsPAO  14/11/2017

Εκείνη τη χρονιά, ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του θεσμού, όπου αποκλείστηκε από την μετέπειτα πρωταθλήτρια Πόρτο σε διπλούς αγώνες στην παράταση.

Παναθηναϊκός (Μαρκαριάν): Νικοπολίδης, Χένρικσεν, Σεϊταρίδης, Γκούμας, Μικάελσεν (88′ Βόκολος), Κυργιάκος, Μπασινάς, Λυμπερόπουλος, Ολισαντέμπε (79′ Βαζέχα), Καραγκούνης (73′ Κωνσταντινίδης), Φύσσας

Φενερμπαχτσέ (Λοράντ): Ρουστού, Τεμιζκάνογλου, Οζάτ, Ραπάιτς (62′ Γιουνέζ), Σερχάτ, Τουντσάι Σανλί, Σιμσέκ (39′ Τσεϊχούν), Φατίχ Ακιέλ, Ορτέγκα, Τζόνσον (70′ Ουάσινγκτον), Στέβιτς