Σαν σήμερα: Η «ζωγραφιά»… του «Κάρα» και η τριάρα στην Βέρντερ! (vid)

Σαν σήμερα πριν από 12 χρόνια ο Παναθηναϊκός έριχνε τρία στη Βέρντερ εκτός έδρας, με τον Γιώργο Καραγκούνη να πετυχαίνει ένα από τα καλύτερα ευρωπαϊκά γκολ στην ιστορία του Παναθηναϊκού.

Έχουν περάσει 12 χρόνια από την μεγάλη βραδιά του Παναθηναϊκού στη Βρέμη. Ο Παναθηναϊκός είχε μπει σε μία νέα εποχή τότε. Το τριφύλλι στο ματς αυτό είχε μπει δυνατά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Το ημίχρονο είχε λήξει 0-0,με τους πράσινους στο δεύτερο τελικά να ανοίγουν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 58′ ο Τζιόλης βρήκε με κάθετη πάσα τον Βαγγέλη Μάντζιο που απέφυγε με ωραία προσποίηση τον αντίπαλο του, πλάσαρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Βέρντερ.

Mόλις 12 λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματα του. Ο Γιώργος Καραγκούνης με ένα φαντασμαγορικό τρόπο έκανε το 0-2 πετυχαίνοντας ένα από τα καλύτερα γκολ της καριέρα του.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο MVP του τότε αγώνα Αλέξανδρος Τζιόλης, που πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το τελικό 0-3, σε μια από τις πιο μαγικές βραδιές του Παναθηναϊκού στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Βίζε, Πάσανεν, Νάλντο, Μπάουμαν, Βράνιες (64′ Χαντ), Ρόζενμπεργκ, Ντιέγκο, Εζίλ, Πρεντλ (46′ Φριτζ, 68′ Σανόγκο), Πιζάρο, Μερτεζάκερ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γκαλίνοβιτς, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Σαριέγκι, Νίλσον, Ζιλμπέρτο, Σιμάο, Τζιόλης, Μάντζιος (89′ Σαλπιγγίδης), Καραγκούνης (79′ Γκούμας), Γκάμπριελ (75′ Μουν)

Δείτε τα highlights του παιχνιδιού αλλά και το φανταστικό γκολ του Γιώργου Καραγκούνη: