Σαν σήμερα: Ο Panathinaikos «ταπείνωνε» την Ρόμα μέσα στο ΟΑΚΑ! (vid)

Σαν σήμερα πριν 12 χρόνια ο Panathinaikos πραγματοποιούσε μια από τις τελευταίες του παραστάσεις στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις επικρατώντας της Ρόμα με 3-2 στο ΟΑΚΑ!

Η τότε ομάδα του Νίκου Νίοπλα υποδεχόταν στο ΟΑΚΑ ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του Europa League, την Ρόμα του Κλαούντιο Ρανιέρι. Φυσικά το γήπεδο ήταν ένα πραγματικό καμίνι ωθώντας τον Παναθηναϊκό να κάνει μια ακόμα υπέρβαση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής του Μίρκο Βούτσινιτς, παγώνοντας το ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκαν απάντηση για πολύ ώρα ώσπου στο 67΄ κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Από κόρνερ του Γιώργου Καραγκούνη ο Σιμάο έπιασε κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στον νεοεισελθόντα Σαλπιγγίδη ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Το ΟΑΚΑ πήρε φωτιά και ο Παναθηναϊκός είχε ισοφαρίσει μένοντας ζωντανός.

Στο 81′ λεπτό όμως οι “Τζιαλορόσι”  κερδίζουν πέναλτι και παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα με το εύστοχο χτύπημα του Πιζάρο. Ο Παναθηναϊκός είχε απάντηση ξανά και τρία λεπτά αργότερα πάλι από στημένη φάση ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Ρόμα και έκανε το 2-2.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τελειώσει ακόμα και στο 89′ ο Τζιμπρίλ Σισέ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Δημήτρη Σαλπιγγίδη από την δεξιά πλευρά τίναξε τα δίχτυα του Ζούλιο Σέρτζιο κάνοντας το τελικό 3-2. Με το ίδιο σκορ νίκησε και στην Ιταλία και προκρίθηκε στους 16 του θεσμού!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Βύντρα, Σαριέγκι, Καντέ, Σπυρόπουλος, Σιμάο, Κατσουράνης (64′ Σαλπιγγίδης), Καραγκούνης, Νίνης (83′ Χριστοδουλόπουλος), Λέτο (85′ Μαρίνος), Σισέ.

AS Roma: Ζούλιο Σέρτζιο (40’ Ντόνι), Ζουάν, Πιζάρο, Βούτσινιτς (70’ Μενέζ), Ταντέϊ (75’ Τσέρτσι), Μότα, Ντε Ρόσι, Ριίσε, Μπαπτίστα, Μπουρντίσο, Μπρίγκι.