Σαν σήμερα: «Πράσινο» πάρτι στο ΟΑΚΑ με… καλεσμένη τη Γιουβέντους (Vid)

Σαν σήμερα, 8 Νοεμβρίου 2000, οι οπαδοί του Παναθηναϊκού… γεύτηκαν μία από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές «πράσινες» νίκες, καθώς η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη επικράτησε με 3-1 της «Γηραιάς Κυρίας».

Περισσότεροι από 70.000 «αιώνια πιστοί» γιόρτασαν έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο με 3-1 επί της Γιουβέντους, παίρνοντας τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη επίσημη νίκη του «τριφυλλιού» επί ιταλικής ομάδας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 7΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πάολο Σόουζα, βάζοντας «φωτιά» στο ΟΑΚΑ. Στο 24΄ ο Φίλιπο Ιντζάγκι έφερε το ματς στα ίσα, ωστόσο  η χαρά των Ιταλών δεν κράτησε για πολύ. Στο 56΄ ο Νίκος Λυμπερόπουλος έκανε μια περίτεχνη ενέργεια και ανάγκασε τον Φαν Ντε Σαρ να τον ανατρέψει και να στηθεί η μπάλα στο σημείο του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο εορτάζοντας  Άγγελος Μπασινάς, ο οποίος  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.

Στο 65ο λεπτό ο Κριστόφ Βαζέχα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 με πλασέ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς είδε το δρόμο προς τα αποδυτήρια, καθώς εξύβρισε τον διαιτητή. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός κατέβασε ταχύτητα και… σεβάστηκε το συγκρότημα του Κάρλο Αντσελότι, αποδεικνύοντας το μεγαλείο του συλλόγου.