Σαν σήμερα: Το 5ο αστέρι (vid)

Πριν από δώδεκα χρόνια (03/05), ο Παναθηναϊκός έφτασε για πέμπτη φορά στην ιστορία του στην κορυφή της Ευρώπης, επικρατώντας στον τελικό του Final Four του Βερολίνου της Τσσκα Μόσχας με 73-71.

Στην «O2 Arena» της Γερμανικής πρωτεύουσας, οι «πράσινοι», έχοντας την καλύτερη ομάδα που πέρασε ποτέ από την ιστορία της διοργάνωσης, απέκλεισαν αρχικά, δύο μέρες πριν τον «αιώνιο» αντίπαλο τους, για να πάρει σειρά η «Ρωσική αρκούδα», σε ένα παιχνίδι που έμελλε να πάρει άγρια ομορφιά από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα.

Η «αρμάδα» του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με 8/14 τρίποντα, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ τα είχε… χαμένα και είχε χάσει εντελώς τον στόχο της. Το ημίχρονο έκλεισε με μια απίστευτη φάση, όπου ο Νίκολας πέτυχε τρίποντο μετά από «μαγική» ασίστ του Γιασκεβίτσιους και ο πίνακας του σκορ έγραφε 48-28.

Στην επανάληψη, ένα ακόμη τρίποντο από τον «Σάρας» έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη της τιμή, όμως οι Ρώσοι τα έφεραν όλα «τούμπα», με το ονειρικό πρώτο ημίχρονο που πραγματοποίησαν οι παίκτες του «Ζοτς», να φτάνει ένα σουτ πριν γίνει ο απόλυτος εφιάλτης.

Στην 3η περίοδο η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα σερί 15-0 η διαφορά σταδιακά μαζεύτηκε, έπεσε κάτω από τους 10 πόντους, για να φτάσει το ματς να κριθεί στα τελευταία 5,8” πριν το τέλος και στο σουτ του Ράμας Σισκάουσκας.

Για να φτάσουμε βέβαια στην τελευταία επίθεση είχε προηγηθεί ένα τάιμ άουτ που έμεινε στην ιστορία και για να μάθουμε τι έγινε έπρεπε να τα γράψει ο Μάικ Μπατίστ στην αυτοβιογραφία του.

Με το σκορ στο 73-71 η μπάλα ήταν στα χέρια των Ρώσων και η απόφαση του Ομπράντοβιτς για το αν θα παίξουν οι παίκτες του άμυνα ή θα κάνουν φάουλ και θα έχουν εκείνοι την τελική επίθεση. Ο Σέρβος προπονητής ρώτησε την γνώμη των παικτών του, δίνοντας τελικώς εντολή για καθαρή άμυνα.

Ο Σισκάουσκας πήρε την επίθεση, ο Νίκολας τον δύσκολο ρόλο του μαρκαρίσματος, το σουτ βγήκε, η μπάλα αναπήδησε μαρτυρικά αλλά τελικά έπεσε εκτός καλαθιού και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Μια ιστορία που θα ήταν πολύ διαφορετική αν ο διαιτητής του αγώνα, ο Αρτεάγκα, δεν είχε κάποια περίεργα σφυρίγματα με αποτέλεσμα να εκνευρίσει την αποστολή του ΠΑΟ και πιο συγκεκριμένα να κάνει έξαλλο τον Ζοτς αλλά και τον Θανάση Γιαννακόπουλο.

Ο «Τυφώνας» μάλιστα, έκανε αυτό που όλοι οι φίλοι του Παναθηναϊκού ήθελαν, καθώς δεν δίστασε να συναντήσει τον Χουάν Κάρλος Αρτεάγκα στο δρόμο του, να αρπάξει όσα χρήματα είχε στις τσέπες του και να τα πετάξει στα μούτρα του Ισπανού διαιτητή. Ο ίδιος δεν ξανασφύριξε ποτέ σε ματς του «Εξάστερου».

Σε λαϊκό προσκύνημα η σορός του Θανάση Γιαννακόπουλου: Το άλμπουμ της  «πράσινης» ζωής του «τυφώνα»

Το σημαντικό όμως ήταν πως ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει στην κορυφή της Ευρώπης και είχε έρθει και πρακτικά η ώρα ο Διαμαντίδης, να γίνει εκείνος που θα συνέχιζε ότι είχε «χτιστεί».

Την ώρα της απονομής ο «3D» φώναξε δίπλα του τον Φραγκίσκο Αλβέρτη που βρισκόταν εκτός αποστολής και του ζήτησε να σηκώσουν παρέα την κούπα. Ο Διαμαντίδης με τον «Φράγκι», σήκωσαν παρέα το 5ο ευρωπαϊκό των «πράσινων» εν μέσω αποθέωσης από τους χιλιάδες Έλληνες που βρίσκονταν στην εξέδρα.

Παναθηναϊκός: (Ομπράντοβιτς): Σπανούλης 13 (3), Περπέρογλου 6 (1), Μπατίστ 6, Φώτσης 13 (3), Νίκολας 7 (1), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 10 (2), Πέκοβιτς 6, Γιασικεβίτσιους 10 (3).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: (Μεσίνα): Ζήσης, Σμόντις 9 (1), Σισκάουσκας 13 (2), Χόλντεν 14, Λόρμπεκ 5, Λάνγκντον 13 (1), Κάουν 3, Χριάπα 9 (1), Πλάνινιτς 5, Μόρις.