Σαν σήμερα: To «διπλό» τίτλου του «Μανωλάκη» στην Τούμπα (vid)

Σαν σήμερα πριν από 16 χρόνια, σε ένα από τα πιο «μάγκικα» διπλά του Παναθηναϊκού επί Ελληνικού εδάφους, ο Εμάνουελ Ολισαντέμπε με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις του ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, χάρισε στο «τριφύλλι» τη νίκη που μέχρι εκείνο το σημείο «βρωμούσε» ισοπαλία, ξεραίνοντας παράλληλα τον Ολυμπιακό.

Οι πράσινοι όντας πρωτοπόροι φιλοξενούνταν από τον ΠΑΟΚ και ήθελαν μόνο τη νίκη έτσι ώστε να παραμείνουν στο ρετιρέ της βαθμολογίας.

Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν πολύ καλά για τους «πράσινους» οι οποίοι είδαν τον Χαλκιά μόλις στο 7ο λεπτό να μαζεύει την μπάλα από τα δικά του δίχτυα στο γκολ που σημείωσε ο Χάγκαν, με τον Δικέφαλο του Βορρά να κράταει αυτό το σκορ (1-0) μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η συνέχεια όμως δεν έμελλε να είναι ίδια.Η ομάδα του Σουμ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 47’ ο Δημήτρης Παπαδόπουλος έφερε το ματς στα ίσια. Στο 76’ ο Ισραηλινός τεχνικός ρίχνει στο ματς τον Εμάνουελ Ολισαντέμπε, σε μία αλλαγή που έμελλε να αποδειχθεί χρυσή. Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και εκεί που όλα έδειχναν πως το 1-1 θα ήταν το τελικό σκορ, ο Νιγηριανός με πολωνικό διαβατήριο, πέρασε από το Βόκολο και με ένα δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Τοχούρογλου, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Με αυτό το γκολ ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, και άφησε στον «πάγο» τον Ολυμπιακό όπου «καρτερούσε» σε τυχόν στραβοπάτημα των «πρασίνων», ενώ με τα δύο κρίσιμα γκολ του «Μανωλάκη» εκτός έδρας κόντρα σε Προοδευτική και Πανηλειακό, το τριφύλλι κατέκτησε τον τίτλο για πρώτη φορά μετά από επτά χρόνια.

Το σύνθημα «Μανωλάκη εε…» ακουγόταν και δεν ξεκόλλαγε από τα χείλη των οπαδών της ομάδας για πολλές εβδομάδες…

ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Τοχούρογλου, Βόκολος, Χασιώτης, Μαλαδένης, Κούτσης, Καραδήμος (59` Θεοδωρίδης), Φουτσίνι, Χάγκαν (62` Καρυπίδης), Σαλπιγγίδης, Γιασεμή, Σπάσιτς.

Παναθηναϊκός (Σουμ): Χαλκιάς, Χένρικσεν, Μορίς, Σεϊταρίδης, Γκούμας, Μινχ, Μικάελσεν, Γκονζάλες (59` Επαλέ), Παπαδόπουλος, Κωνσταντίνου (76` Ολισαντέμπε), Βύντρα (40` Σαπάνης).