Σαν Σήμερα: Όταν αποκλείστηκε από την Μπάρσα για… πέντε εκατοστά! (vid)

Έχουν περάσει 18 χρόνια αλλά δεν θα το ξεχάσει κανείς ποτέ. Σαν σήμερα το 2002 ο Παναθηναϊκός έφτασε… πέντε εκατοστά μακριά από τα ημιτελικά του Champions League.

Έχοντας το 1-0 του πρώτου αγώνα στις βαλίτσες του, ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε για την Βαρκελώνη ώστε να αντιμετωπίσει την Μπαρσελόνα στο θρυλικό «Καμπ Νου» για τον δεύτερο προημιτελικό της διοργάνωσης. Το ημερολόγιο έγραφε 9 Απριλίου 2020…

Οι «πράσινοι» έκαναν την έκπληξη και πέτυχαν ένα, υπερπολύτιμο, εκτός έδρας γκολ στο 8ο λεπτό με φανταστικό σου του Μιχάλη Κωνσταντίνου. Πλέον, είχαν το πάνω χέρι και 80 λεπτά για να μην δεχθούν πάνω από δύο γκολ. Ξεπερνώντας το αρχικό σοκ οι «Μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν με τον, μετέπειτα προπονητή τους, Λουίς Ενρίκε στο 23′. Το 1-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορο γκολ και στο 49ο λεπτό έκαναν το 2-1 ξανά με τον Ενρίκε, ισοφαρίζοντας στο συνολικό σκορ. Πλέον, ένα γκολ τους αρκούσε. Και το βρήκαν στο 61ο λεπτό με τον Χαβιέ Σαβιόλα. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός έπρεπε να βγει μπροστά για να βρει γκολ.

Ο Μιχάλης Κωνσταντίνου έφτασε κυριολεκτικά μια ανάσα μακριά από το 3-2 αφού στο εύστοχο τελείωμά του προ κενής εστίας ο Κάρλες Πουγιόλ απέκρουσε πάνω στην γραμμή. Η Μπαρσελόνα πλέον, μέσα στο Καμπ Νου, έκανε καθυστερήσεις για να μην την αποκλείσει ο Panathinaikos. Λίγο αργότερα, στην τελευταία φάση του αγώνα, μετά από σέντρα του Μικάελσεν από την αριστερή πλευρά και διώξιμο της άμυνας η μπάλα στρώθηκε στον Γκόραν Βλάοβιτς, αυτός έπιασε το σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι περνώντας «ξυστά» από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πέπε Ρέινα.

Αυτή ήταν η τελευταία φάση του παιχνιδιού και κάπως έτσι οι «Μπλαουγκράνα» προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση.

Παναθηναϊκός: Νικοπολίδης, Σάριτς, Κυργιάκος, Χένρικσεν, Φύσσας, Γκούμας, Μπασινάς, Καραγκούνης (45+ Μικάελσεν), Κόλκα (77 Βλάοβιτς), Λυμπερόπουλος (46 Ολιζαντέμπε), Κωνσταντίνου.

Μπαρτσελόνα: Μπονάνο (84 Ρέινα), Πουγιόλ, ντε Μπουρ, Αμπελάρδο, Κόκο (45+ Κλάιφερτ), Τσάβι, Λουΐς Ενρίκε, Κοκού, Ριβάλντο, Όφερμαρς (74 Γκάμπρι), Σαβιόλα.