Σαν σήμερα έκανε το πρώτο βήμα απέναντι στην Ρόμα (Vids)

Σαν σήμερα πριν 11 χρόνια ο Panathinaikos πραγματοποιούσε μια από τις τελευταίες του παραστάσεις στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Συγκεκριμένα η ομάδα του Νιόπλια υποδεχόταν στο Ολυμπιακό Στάδιο την Ρόμα του Κλαούντιο Ρανιέρι για τον πρώτο αγώνα της φάση των “32” του UEFA Europa League. Το γήπεδο, εννοείται, ήταν κατάμεστο και ο Παναθηναϊκός έψαχνε την υπέρβαση απέναντι σε ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης.

Το ματς:

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής του Μίρκο Βούτσινιτς, Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν απάντηση για πολύ ώρα ώσπου στο 67΄ κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Από κόρνερ του Γιώργου Καραγκούνη ο Σιμάο έπιασε κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στον νεοεισελθόντα Σαλπιγγίδη ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 81ο λεπτό οι “Τζιαλορόσι” πήραν εκ νέου το προβάδισμα με εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε ο Πιζάρο. Τρία λεπτά μετά ο Παναθηναϊκό ισοφάρισε εκ νέου με τον επίσης νεοεισελθόντα Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο που με σουτ «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα του Ντόνι. Το τελικό 3-2 έγραψε στο 89′ ο Τζιμπρίλ Σισέ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Δημήτρη Σαλπιγγίδη από την δεξιά πλευρά.

Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε ένα σπουδαίο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς του Olimpico στην οποία επίσης επικράτησε!