Σαν σήμερα: Το «έπος» κόντρα στη Χόβεντ! (vid)

Σαν σήμερα πριν από, ακριβώς, 32 χρόνια ο Παναθηναϊκός πετύχαινε μία από τις επικότερες ανατροπές στην ιστορία του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Το «τριφύλλι» έπαιζε στο Κύπελλο Ουέφα της σεζόν 1987-88. Στο πρώτο γύρο οι «πράσινοι» είχαν αποκλείσει τη Γαλλική Οσέρ (2-0 νίκη εντός, 3-2 ήττα εκτός), ενώ στη συνέχεια είχαν πετύχει σπουδαία πρόκριση αφήνοντας εκτός θεσμού την Γιουβέντους (1-0 νίκη εντός, 3-2 ήττα εκτός).

Επόμενος αντίπαλος στο θεσμό η πανίσχυρη, τότε, Χόβεντ από την Ουγγαρία. Η πρώτη αναμέτρηση στην Ουγγαρία ήταν… «εφιάλτης» για την ομάδα του Βασίλη Δανιήλ καθώς ηττήθηκε με το «βαρύ» 5-2! Σκορ που θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερο αν δεν… «έσωζε» την παρτίδα ο Δημήτρης Σαραβάκος με δύο γκολ στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού.

Άπαντες είχαν «ξεγραμμένο» τον Παναθηναϊκό ενόψει του επαναληπτικού στο Ολυμπιακό Στάδιο, όχι όμως οι 75.000 οπαδοί του που «κατέκλυσαν» από γωνιά σε γωνιά το γήπεδο.

Ο επαναληπτικός του ΟΑΚΑ

Ο επαναληπτικός του Ολυμπιακού Σταδίου ήταν… μέρα με τη νύχτα με το ματς της Ουγγαρίας!

Το «τριφύλλι», μπαίνοντας πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, έκανε το 1-0 στο 23′ με σκόρερ τον Βαγγέλη Βλάχο. Δεκατέσσερα λεπτά αργότερα (37′) ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό βάζοντας… «φωτιά» στο Ολυμπιακό Στάδιο. Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (55′) ο Κώστας Αντωνίου έκανε το 3-0 δίνοντας σκορ πρόκρισης στους «πράσινους».

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (60′) οι Ούγγροι μείωσαν με τον Φίτος προκαλώντας μίνι… ψυχρολουσία στο ΟΑΚΑ. Πέντε λεπτά αργότερα (65′) ανέλαβε δράση ο Δημήτρης Σαραβάκος! Ο «μεγάλος μικρός» του ελληνικού ποδοσφαίρου έδωσε «έτοιμο» γκολ στον Μαυρίδη, ο οποίος από κοντά έκανε το 4-1. Το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε από τον Μπατζινίλα οκτώ λεπτά πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας (82′).

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους ποδοσφαιριστές του Βασίλη Δανιήλ να πανηγυρίζουν μία πολύ σπουδαία πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

Παναθηναϊκός (Βασίλης Δανιήλ): Σαργκάνης, Χατζηαθανασίου, Πατσιαβούρας, Ρότσα, Βαμβακούλας, Μαυρίδης, Σαραβάκος, Αντωνίου, Χρ. Δημόπουλος, Βλάχος (76’ Μπατσινίλας), Γεωργακόπουλος (72’ Καλιτζάκης).

Χόνβεντ (Μπέρταλαν Μπίτσκεϊ): Π. Ντιστλ, Σάλαϊ, Τσεχ, Λ. Ντιστλ, Φίτος, Κόβατς, Σίγκεσντι, Τσούχαϊ, Σας, Φόντορ (69’ Ρόμανεκ), Γκίμεσι.