”Σφαλιάρα” από Ολυμπιακό

Δυνατό χαστούκι έφαγε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού από την αντίστοιχη του Ολυμπιακού, καθώς στον πρώτο τελικό της Α1 Μπάσκετ Γυναικών οι ”ερυθρόλευκες” κατατρόπωσαν με το άνετο 74-37 τον κατώτερο Παναθηναϊκό.

Πώς κύλησε το ματς

Το ματς ξεκίνησε με πολλές άστοχες προσπάθειες εκατέροθεν. Μετά το 2-2, ο Ολυμπιακός πάτησε το πόδι στο γκάζι και με επιμέρους σκορ 8-0 έφτασε το σκορ στο 10-2. Στη συνέχεια, ακολούθησε κι άλλο σερί από τις ”ερυθρόλευκες” με σκορ 12-4. Έτσι, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 22-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά το 24-6, ο Παναθηναϊκός έδειξε μικρά σημάδια βελτίωσης μειώνοντας σε 28-13. Αργότερα, όμως, πάλι τα ίδια. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το σκορ ήταν στο 34-15, ενώ το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 38-17.

Πολλοί περίμεναν αντίδραση του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο. Όμως, αυτή δεν ήρθε ποτέ. Ο Ολυμπιακός είχε το επιθετικό κρεσέντο και έκανε πάρτυ απέναντι στον Παναθηναϊκό. Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 28-11 και το συνολικό σκορ εκτοξεύθηκε στο 66-28. Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά.

Το ”θρίλερ” έφτανε στο τέλος του. Το ματς είχε χαρακτήρα τυπικής διαδικασίας και έληξε με νικητή τον Ολυμπιακό. Το τελικό σκορ ήταν 74-37. Πλέον η σειρά πηγαίνει στο Κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» και ο Παναθηναϊκός κυνηγά το κερδισμένο αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 22-6, 38-17, 66-28, 74-37