Σημαντικό διπλό επί της ΑΕΚ

Το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε εκτός έδρας της ΑΕΚ με 45-73 στο κλειστό «Απόστολος Κόντος» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» και «πράσινες» κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά ασφαλείας μετά το πρώτο δεκάλεπτο την οποία διατήρησαν μέχρι και το τέλος.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με την πρώτη περίοδο να λήγει 14-18. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και τη διαφορά στο +12 στο ημίχρονο.

Με την επιστροφή στο παρκέ το «τριφύλλι» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με σερί 20-6 ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο 31-57 υπέρ του. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με 73-45.

Πριν την έναρξη του αγώνα οι αθλητές των δυο ομάδων κράτησαν ένα πανό που αναφερόταν στο δυστύχημα στα Τέμπη. Τέλος, το παρών έδωσε και ο Απόστολος Κόντος του οποίου το όνομα φέρει το γήπεδο και έχει αγωνιστεί σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 14-18, 25-37, 31-57, 45-73

ΑΕΚ (ΑΡΓΕΝΤΟΥ): Αδαμόπουλος  4,Μπεομοντ 2,Χριστοδούλου 23, Χαλδαίος, Αλ Χουσεΐν 8, Κοτσάρης , Τσαπανίδης 8.

Παναθηναϊκός: Αχμέντ 6, Φύτρος, Σανζ 27, Κατωπόδης, Κοντογιάννης 2, Δίτσης 10, Τριανταφύλλου 4, Χρονοπούλου 4, Μαρτσάκης 18, Μιχαλοπούλου 2.