Έφερε τη σειρά στα ίσα και τώρα όλα θα κριθούν στο Ρέντη!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ολυμπιακό στον 4ο τελικό με 3-1 και τώρα ο τίτλος θα κριθεί στο 5ο και τελευταίο ματς.

Η αναμέτρηση:

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να δείχνει ότι θέλει το ματς. Πήγε στο +4 πολύ νωρίς (9-5) και κατάφερε να την μεγαλώσεις στους 8 (19-11) με δυνατά σερβίς και συνεχομένους πόντος κυρίως από την Καρκάσες, συνέχισε τις καλές επιθέσεις και κατάφερε το «τριφύλλι» να πάρει το πρώτο σετ με 25-15.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός «ανέβασε» στροφές. Το σετ πήγαινε πόντο- πόντο ως και το 15-13, οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν άμεσα με τη Νίζετιχ, όμως ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά προβάδισμα σε πολύ κομβικό σημείο (21-19). Η ομάδα του Νέσιτς δεν έχασε την ψυχραιμία της και έκανε το 2-0 στα σετ με 25-23 και πόντο της Άτκινσον.

Σε ακόμα ένα σετ οι δύο ομάδες στο ξεκίνημά του πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με δύο πόντους για το (5-7). Η ομάδα του Μιτσέλι διατηρήθηκε στο +3 μέχρι η Άτκινσον να αναλάβει ξανά δράση, ισοφαρίζοντας σε 12-12. Ανώτερος ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ, ξέφυγε με 16-13, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 17-17, ενώ με πρωταγωνίστρια την Μλεϊνκοβα στο φινάλε, οι φιλοξενούμενες επικράτησαν με 25-23, μειώνοντας σε 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά μικρή διαφορά νωρίς (13-11), όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει το 16-16. Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στο +2 σε πολύ κομβικό σημείο (18-20), εκεί ανέλαβε δράση η Άτκινσον, αφού με τρεις προσωπικούς της πόντους το ανέτρεψε σε 22-21 και ολοκλήρωσε την φοβερή νίκη του «τριφυλλιου» η Σαμαντάν με πόντος της που ελέγχθηκε από το video check και οι «πράσινες» πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ (25-15, 25-23, 23-25, 25-23)