Σοβαρεύτηκε στην τέταρτη και «έσπασε» την κατάρα στο Περιστέρι

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής σε ένα από τα ομορφότερα ματς στη φετινή σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα, αφού επικράτησε με 68-74 της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου, για την 18η αγωνιστική της Basket League, περνώντας από την έδρα του Περιστερίου μετά από τρία χρόνια.

Σε ένα ματς όπου είχε ένταση, ταχύτητα, τρομερά καλάθια, αλλά και κάποιες σπουδαίες άμυνες, ο λαβωμένος από απουσίες (όπως και το Περιστέρι) Παναθηναϊκός, παρ’ ότι βρισκόταν για τρία δεκάλεπτα πίσω στο σκορ, πάτησε γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με «μπροστάρηδες» τους Παπαγιάννη (10 πόντους, 5 ριμπάουντ) και Παπαπέτρου (17 πόντους), πέρασε νικηφόρα από το «Ανδρέας Παπανδρέου» και πλέον στρέφεται στο εξαιρετικά δύσκολο εκτός έδρας ματς με την Ανατολού Εφές (25/03, 19:30).

Το ματς:

O Παναθηναϊκός πάτησε παρκέ με τους Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Μήτογλου και Παπαγιάννη. Οι δύο «Παπ» έδωσαν δύο φορές το προβάδισμα στο «τριφύλλι», όμως το Περιστέρι με τους Πέτεγουεϊ και Τζόουνς, ισοφάρισε ισάριθμες φορές. Ο πρώτος μαζί με τον Μακ Λιν έκανα το +4 για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, ο Σαντ-Ρος μείωσε με τρίποντο, όμως ξανά ο Πέτεγουεϊ, με τον ίδιο τρόπο επανάφερε τη διαφορά στους τέσσερις, έξι λεπτά πριν το τέλος τη πρώτης περιόδου (11-7).

Ο Αμερικανός απάντησε ξανά σε καλάθι του Παπαγιάννη, όμως ο Χεζόνια, μαζί με τον Μήτογλου από τα 6.75 και τις δύο εύστοχες βολές του Μποχωρίδη, έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού τους πρωταθλητές (15-16). Ο Μπέντιλ με δύο βολές και με ένα poster κάρφωμα, πρόσθεσε τέσσερις πόντους, με τον Μακ Λιν να απαντά. Ο Σκορδίλης έβαλε ξανά μπροστά τους Περιστεριώτες, ο Μποχωρίδης ισοφάρισε με μία εύστοχη βολή και ο Σαλούστρος με buzzer-beater από το κέντρο, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 24-21 υπέρ της ομάδας του.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Μακ και ο Μακ Λιν πέτυχαν από μια βολή ο καθένας. Ο Σαντ-Ρος μείωσε στον πόντο, όμως ο Πέτεγουεϊ και ο Σαλούστρος έστειλαν τη διαφορά στους πέντε (29-24). Ο Ουάιτ με τρίποντο και ο Χεζόνια ισοφάρισαν, ενώ ο Παπαπέτρου με ένα εκπληκτικό τρίποντο από το κέντρο, στη λήξη του χρόνου, έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά με τρεις, στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 7-0 με τους Μάντζαρη, Γκουτιέρεζ και Πέτεγουεϊ, ο Μήτογλου μείωσε προσωρινά όμως και πάλι οι γηπεδούχοι, με τους Τσαϊρέλη, Σαλούστρο και Τόλα από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας», έτρεξε ένα ακόμη σερί και βρέθηκε μπροστά με οκτώ (42-34). Ο Δίπλαρος σκόραρε πίσω από τα 6.75, ο Μακ Λιν απάντησε με το ίδιο νόμισμα και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 45-37.

Μετά από δύο λεπτά χωρίς σκορ στην τρίτη περίοδο, ο Μακ ήταν αυτός που «έσπασε το ρόδι». Ο Πέτεγουεϊ με πέντε συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους δέκα και παρά την προσπάθεια των Κασελάκη και Παπαγιάννη να την κατεβάσουν, ο ίδιος ξανά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, την διατήρησε σε διψήφια τιμή (53-43).

Ο Τζόουνς ευστόχησε για να διευρύνει τη διαφορά, όμως οι Μπέντιλ και Κασελάκης με τρίποντο, έφεραν τον Παναθηναϊκό στο -7, στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (55-48).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και μέσα τέσσερα λεπτά πέρασε μπροστά. Ο Παπαγιάννης και ο Σαντ-Ρος σκόραραν αρχικά, ο Μακ Λιν και ο Βασιλόπουλος με τρίποντο απάντησαν, όμως ξανά ο Κουβάνος, μαζί με τον Χεζόνια, τον αρχηγό και τον Κασελάκη από τις 45 μοίρες, έβαλαν μετά από πολύ ώρα ξανά μπροστά τους «πράσινους» (61-62).

Ο Τζόουνς έβαλε προσωρινά μπροστά την ομάδα του, όμως ο Παπαπέτρου με οκτώ σερί πόντους και ο Παπαγιάννης με ακόμη δύο, έδωσαν αέρα εννέα πόντων στο «τριφύλλι», με το Περιστέρι απλώς να μειώνει με τον Βασιλόπουλο και τελικό σκορ να είναι 68-74.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης πατώντας εδώ

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ, Βασιλόπουλος, Μακ Λιν, Τζόουνς, Μάντζαρης, Σκορδίλης, Τσαϊρέλης, Βησσαρίου, Σαλούστρος, Γκουτιέρεθ, Τόλα, Γούνταρντ

Παναθηναϊκός (Κάτας): Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Μήτογλου, Παπαγιάννης, Μακ, Μποχωρίδης, Χεζόνια, Δίπλαρος, Όγκουστ, Κασελάκης, Μπέντιλ

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παντελίδης, Ζαχαρής