Σοβαρός και αποτελεσματικός, νίκησε τον ΟΦΗ και πέρασε στα ημιτελικά

O Παναθηναϊκός για ένα ακόμη παιχνίδι φέτος, δεν άφησε περιθώρια αντίστασης στον Ο.Φ.Η, τον οποίο και κέρδισε με 3-0 σετ (25-14, 25-19, 30-28) και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του League Cup, εκεί όπου τον περιμένει ο Φοίνικας Σύρου.

Οι «πράσινοι», μετά τις νίκες με αντίστοιχο σκορ, σε Άγιο Θωμά για το πρωτάθλημα και Κρήτη για το πρώτο ματς, της πρώτης φάσης της διοργάνωσης, δεν χαλάρωσαν, αντιμετωπίζοντας με την ίδια σοβαρότητα την αντίπαλη ομάδα και με «όπλο» τους το μπλοκ, τον αλάνθαστο Γιάκομπσεν, αλλά και τον «δολοφόνο» Πρωτοψάλτη, πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του «Νίκος Σαμαράς».

Επόμενος αγώνας για τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, είναι αυτός κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, αλλά για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, ο οποίος θα γίνει στο Κλειστό του Αμαρουσίου (20/11, 20:00).

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα στο παρκέ του Αγίου Θωμά, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 6-2. Να σημειωθεί πως οι Κρητικοί έχασαν μόλις στον δεύτερο πόντο της αναμέτρησης τον Ντίγουιζ, ο οποίος επιχείρησε να μπλοκάρει τον Στάλεκαρ, αλλά πραγματοποίησε άσχημη πτώση με αποτέλεσμα να τραυματιστεί. Η διαφορά κρατήθηκε για λίγο στο +4, όμως στα μισά περίπου του σετ, μετά από δύο έξυπνες λόμπες του Πρωτοψάλτη, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με επτά πόντους (11-4). Αφού διατηρήθηκε για λίγο ακόμη η συγκεκριμένη διαφορά, ο Βαν Ντε Τρις με μπλοκ έγραψε το 18-9, ο Ρανγκέλ με τον ίδιο τρόπο λίγο αργότερα διαμόρφωσε διψήφιο σκορ, για να φτάσουν εν τέλει οι γηπεδούχοι, άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ, έπειτα από άσσο του Πρωτοψάλτη (25-14).

Η εκκίνησε του δεύτερου σετ δεν έμοιαζε σε κανένα σημείο με αυτή του πρώτου. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 6-4, ενώ με δύο συνεχόμενους πόντους του Κότο, έφτασε στο 10-5. Με εξαιρετικό στήσιμο στο μπλοκ, το «τριφύλλι» μείωσε άμεσα στον πόντο, ενώ στα μισά του σετ, ο Βαν Ντε Τρις ανέτρεψε πλήρως τη διαφορά (12-11). Έπειτα από μερικές εναλλαγές στο προβάδισμα του Παναθηναϊκού, ο Στάλεκαρ έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων, ενώ ο Ρανγκέλ σε πρώτο χρόνο, έκανε το 22-17. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν και ο Βαν Ντε Τρις έκλεισε εντυπωσιακά το σετ, με έναν πολύ δυνατό άσσο (25-19).

Στο τρίτο και τελευταίο, όπως αποδείχτηκε, σετ της αναμέτρησης, Παναθηναϊκός και Ο.Φ.Η πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στην αρχή αυτού (8-8). Μία λανθασμένη επίθεση των φιλοξενουμένων έδωσε το πρώτο «μαξιλαράκι» στους «πράσινους», οι ίδιοι όμως αντέδρασαν και με τον Βάργκας ανέτρεψαν την κατάσταση στα μισά περίπου του σετ (12-13). Ακολούθησε άμεση απάντηση από τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πάρουν μεγάλη διαφορά, με τους Κρητικούς να ισοφαρίζουν σε 17-17.

Το «τριφύλλι» αποκτούσε συνεχώς προβάδισμα, όμως οι παίκτες του Κώστα Δεληκώστα ισοφάριζαν άμεσα, με τον άσσο του Καλάς να καταγράφει το 22-21 υπέρ του ΟΦΗ. Το μπλοκ του Τσέλιου τους έδωσε προβάδισμα δύο πόντων, ωστόσο ο Ρανγκέλ με παρόμοιο τρόπο ισοφάρισε σε 23-23. Ακολούθησε μία λάθος επίθεση των Κρητικών, που έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά, όπως και την αποβολή του προπονητή τους, για την αντίδραση που είχε στην απόφαση του διαιτητή. Μετά από αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, ο Ανδρεόπουλος έγραψε το 29-28 και από άουτ χτύπημα του Βάργκας, ο Παναθηναϊκός έφτασε εν τέλει στην κατάκτηση του τρίτου σετ.

Τα σετ: 25-14, 25-19, 30-28

Διαιτητές: Γεράνιος, Φραγκάκης

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν, Ράπτης, Ρουσόπουλος, Ρανγκέλ, Ανδρεόπουλος, Συναδινός, Μάρκου, Γκαράς, Στάλεκαρ, Σερεμέτης, Μπάσης, Πρωτοψάλτης, Βαν Ντε Τρις, Αραμπόπουλος

Ο.Φ.Η (Κώστας Δεληκώστας): Δαρίδης, Τεφτσής, Στεφανίδης, Βάργκας, Γιαννόπουλος, Κάλας, Δαρίδης, Κότο, Βαϊόπουλος, Τσουγκαράκης, Σαλταφερίδης, Τσέλιος, Ασπάγιου, Ντίγουιζ