Άρσεναλ – ΠΑΟ: Σπουδαία εμφάνιση στο Λονδίνο

Για έναν εκ των θρυλικών αγώνων που μας έχει συνηθίσει ο Απόστολος Μιχαηλίδης να μας υπενθυμίζει κατά καιρούς, θα μας παρουσιάσει σήμερα. Αναφερόμαστε ασφαλώς στο ματς του Λονδίνου μεταξύ Άρσεναλ και Παναθηναϊκού, όταν οι πράσινοι έπειτα από μία παλικαρίσια εμφάνιση εν τέλει ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες από τους Κανονιέρηδες του Αρσέν Βεγκέρ.

Ήταν η αγωνιστική περίοδος 2001-2002 και τότε η ομάδα του τριφυλλιού ήταν έτοιμη να παλέψει και να τα δώσει όλα στο γήπεδο όπως έκανε εξάλλου σε κάθε αγώνα. Αυτή τη φορά είχε να αντιμετωπίσει παίκτες όπως ο Ανρί, ο Βιεϊρά, ο Κόουλ, ο Κάμπελ και μια σειρά αστεριών που θα στεκόντουσαν απέναντι απ’ τους πράσινους προσπαθώντας να επικρατήσουν εις βάρος τους, όμως ο Παναθηναϊκός δεν θα κατέθετε τόσο εύκολα τα όπλα απέναντι στην Άρσεναλ όπως εξάλλου και σε κανέναν αντίπαλο.

Ο Μιχάλης Κωνσταντίνου στα πρώτα λεπτά βρέθηκε τετ α τετ με τον Ράιτ (ο οποίος εκτάκτως ήταν αντικαταστάτης του σπουδαίου Ντέιβιντ Σίμαν για εκείνον τον αγώνα), όμως ο Κάμπελ με προβολή αλλοιώνει το σουτ και γλιτώνει την Άρσεναλ από σχεδόν βέβαιη παραβίαση. Στην συνέχεια και συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό, ο Τάκης Φύσσας διέσχισε με πίεση την μισή αριστερή πλευρά και έβγαλε σέντρα στο Κωνσταντίνου, ο οποίος εκ νέου από πολύ κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στο πλεκτό και η στρογγυλή θεά κατέληξε ελάχιστα αουτ από την εστία της Αγγλικής ομάδας. Ο Μπασινάς λίγο αργότερα από μακρινή θέση έκανε μία λόμπα, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να κάνει τα δίχτυα της Άρσεναλ να κουνηθούνε, καθώς το εξαιρετικό σουτ κατέληξε μόλις λίγο άουτ με τον Ράιτ να είναι απλώς θεατής χωρίς να μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα αλλά να στέκεται τυχερός για άλλη μία φορά. Δυστυχώς όμως, ο Βιεϊρά έπειτα από τακλιν εξαιρετικό και πάσα ακριβείας στον Ανρί δίνει την ευκαιρία στον Γάλλο φορ να σκοράρει και εκείνος όπως συνήθιζε εξάλλου τελειώνει υποδειγματικά τη φάση στέλνοντας τον Νικοπολίδη να πέσει σε λάθος πλευρά και γράφοντας έτσι το 1-0 για την Άρσεναλ. Έπειτα και συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό ο Ολισαντέμπε κέρδισε τον Άπσον σε ταχύτητα και ο Άγγλος αμυντικός αναγκάζεται να του κάνει πέναλτι και οι ελπίδες για την ομάδα της Λεωφόρου πως θα επιτευχθεί η ισοφάριση είναι ανεβασμένες τωόντι, όμως δυστυχώς ο Ράιτ μαντεύει σωστά και αποκρούει το δυνατό πέναλτι του Μπασινά και η Άρσεναλ συνεχίζει να επικρατεί σε έναν αγώνα που ως εκείνο το χρονικό σημείο σίγουρα δεν αξίζει όχι το να προηγείται αλλά ούτε καν την ισοπαλία.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και ενώ η ψυχολογία είναι στο ναδίρ για την Ελληνική ομάδα, ο Ολισαντέμπε βρίσκει τρόπο να νικήσει τον Ράιτ έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια που έκανε και επιτέλους να δώσει στον Παναθηναϊκό το πολυπόθητο γκολ και όλα να αρχίζουν ξανά απ’ την αρχή. Δυστυχώς όμως οι πανηγυρισμοί κρατάνε ελάχιστα για τους πράσινους καθώς ο Βιλτόρ μέσα στην περιοχή του Νικοπολίδη σπρώχνεται από Κυργιάκο και Πάουλο Σόουζα με αποτέλεσμα ο διαιτητής να υποδείξει την εσχάτη των ποινών αυτή τη φορά εις βάρος των πράσινων και ο Τιερί Ανρί να μην λανθάνει και με μία αριστουργηματική εκτέλεση κάτω δεξιά να γράφει το 2-1. Ο Ολισαντέμπε λίγα λεπτά μετά, στο 56ο για την ακρίβεια έχει δοκάρι έπειτα από “κεραυνό” που έριξε έξω απ’ την περιοχή του Ράιτ με τον τερματοφύλακα των κανονιέρηδων να είναι πάλι τυχερός και να μην

δέχεται ούτε σε αυτή τη φάση κάποιο τέρμα. Ο αγώνας από κει και έπειτα κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και παρόλο που η Άρσεναλ νίκησε, ο Παναθηναϊκός μπορεί να είναι περήφανος για την εμφάνιση και την υπεροχή που είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα απέναντι σε μία εκ των δυσκολότερων ομάδων και παράλληλα εδρών εκείνης της εποχής.