Σαν σήμερα: Το μεγαλύτερο θαύμα στην ιστορία του ποδοσφαίρου! (vids)

Σαν σήμερα πριν 16 χρόνια η Ελλάδα έγραφε ιστορία κατακτώντας το Euro2004 μετά από έναν ονειρικό μήνα στην Πορτογαλία.

Ήταν 4 Ιουλίου του 2004. Από το πουθενά το απόλυτο αουτσάιντερ, δηλαδή η Ελλάδα, βρισκόταν στον τελικό του Euro. Μετά από μια τρελή πορεία στην διάρκεια της οποίας απέκλεισε την Ισπανία, την πρωταθλήτρια Ευρώπης Γαλλία και το φαβορί της διοργάνωσης Τσεχία οι Έλληνες ήταν ένα βήμα μακριά από το θαύμα.

Ποίος να το πίστευε; Κι όμως ήταν αληθινό. Η Ελλάδα βρισκόταν 90 λεπτά μακριά από την κατάκτηση της Ευρωπαϊκής κορυφής. Αντίπαλός της η οικοδέσποινα Πορτογαλία του Λουίς Φίγκο και του, νεαρού τότε, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Δέλλας, Μπασινάς, Ζαγοράκης, Γιαννακόπουλος, Χαριστέας, Φύσσας, Βρύζας, Καψής και Καραγκούνης ξεκινούσαν για τον Ρεχάγκελ, με στόχο το θαύμα.

Κι όμως, στο 57ο λεπτό η Ελλάδα πέτυχε το σπουδαιότερο γκολ στην ιστορία του Ελληνικού ποδοσφαίρου. Ήταν το γκολ που έγραψε το 1-0, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Ο Άγγελος Χαριστέας ήταν αυτός που με μια πανέμορφη κεφαλιά μετουσίωσε σε γκολ το εξαιρετικό κόρνερ του Άγγελου Μπασινά.

Οι Έλληνες άντεξαν και 40 λεπτά μετά βρισκόντουσαν στα ουράνια. Η Ελλάδα ήταν πρωταθλήτρια Ευρώπης. Οι παίκτες του Ρεχάγκελ είχαν μόλις πετύχει το μεγαλύτερο θαύμα στην ιστορία του παγκοσμίου ποδοσφαίρου!