Στα πράσινα δύο μετάλλια

Με μεγάλη επιτυχία συνέχισαν οι αθλητές του Παναθηναϊκού τις υποχρεώσεις τους για το πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου που έγινε σαν σήμερα το 1951, στο Παναθηναϊκό Στάδιο και ο Σύλλογος δεν λησμονεί την στιγμή.

Ο «Σύλλογος Μεγάλος» σήκωσε δύο χρυσά μετάλλια  τη δεύτερη ημέρα των αγώνων αφήνοντας την πράσινη σφραγίδα τους στα αγωνίσματα.

Η πράσινη τετράδα στα 4Χ400 έγραψε ιστορία αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και άφησε πολλά μέτρα πίσω τις τετράδες των υπόλοιπων συλλόγων. Αναλυτικότερα οι Παντελιάδης-Πετράκης-Καμπαδέλης-Μαυροειδής πραγματοποίησαν μια εντυπωσιακή κούρσα με σωστές εναλλαγές και πήραν την πρώτη θέση.

Μάλιστα οι «λεβέντες με καρδιά» του στίβου κατάφεραν να σπάσουν το πανελλήνιο ρεκόρ συλλόγων πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση με χρόνο 3.33.4.

Παράλληλα ο Βασίλης Μαυροειδής αναδείχτηκε πρωταθλητής στα 800 μέτρα και τερμάτισε σε χρόνο 1.57.0 αποδεικνύοντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρισκόταν τη δεδομένη χρονική στιγμή.