Στάση στο Αγρίνιο για τον… δεύτερο Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ποτέ στο δεύτερο 45λεπτό του αγώνα στο Αγρίνιο, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να τον υποχρεώνει στην πρώτη του ήττα στο 2021 (2-1), παίρνοντας παράλληλα το πάνω χέρι για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο Λάζλο Μπόλονι χρησιμοποίησε εννέα (!) αλλαγές στη βασική ενδεκάδα σε σχέση με αυτή που παρουσίασε στο ματς με τον Ολυμπιακό, με ορισμένους από τους ποδοσφαιριστές να μην αποδίδουν τα πρέποντα, τον ΠΑΣ να μοιάζει… Μπαρτσελόνα στο δεύτερος μέρος και το «τριφύλλι» να γνωρίζει την πρώτη του ήττα μέσα στο 2021.

Το ματς:

O Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ από τα… αποδυτήρια με τον Φεντερίκο Μακέντα. Συγκεκριμένα, στα 66 δευτερόλεπτα, ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά στη μικρή περιοχή, ο Κάργας απομάκρυνε νωχελικά με την μπάλα να καταλήγει στον Βιγιαφιάνιες και εκείνος να στρώνει έτοιμο γκολ στον Ιταλό.

Για το επόμενο τέταρτο η μπάλα ήταν πάνω-κάτω, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ο ΠΑΣ στο 3′ είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Μπατίστ να πλασάρει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ οι «πράσινοι» στο 16′, είχαν την κεφαλιά του Πούγγουρα που κατέληξε λίγα εκατοστά πάνω από την εστία του Χριστογεώργου, μετά την ωραία σέντρα από τα δεξιά του Χατζηγιοβάννη.

Το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να ακολουθήσει αυτό το τέμπο παιχνίδιου και το γήπεδο «κατηφόρησε» προς όφελος του ΠΑΣ. Οι Ηπειρώτες ισοφάρισαν στο 21ο λεπτό, μετά την κάθετη κίνηση του Παμλίδη και το εξαιρετικό σουτ του έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Ξενόπουλου. Μάλιστα, η ομάδα των Ιωαννίνων είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως ο Λεό έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού με εκείνη να καταλήγει άουτ.

Ο Παναθηναϊκός «αφυπνίστηκε» μετά το γκολ και τη συγκεκριμένη φάση και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, σημείωσε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να πάρει εκ’ νέου το προβάδισμα. Στο 34′ ο Χατζηθεοδωρίδης με ωραία ατομική ενέργεια σέντραρε στην περιοχή, ο Μακέντα έστρωσε στον Αϊτόρ, όμως ο Ισπανός δεν έβαλε δυνατά το πόδι του και απέτυχε εξ’ επαφής να στείλει την μπάλα στο πλεχτό, ενώ στο 40′, ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε φάουλ λίγο πιο έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να καταλήγει στο αριστερό «Γ» της εστίας.

Οι Ηπειρώτες εμφανίστηκαν με περισσότερο πάθος, περισσότερη ενέργεια, περισσότερη ένταση, ενέργεια και ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που δεν… εμφανίστηκε.

Αν και δυσκολεύτηκαν για περίπου δέκα λεπτά να πατήσουν στην «πράσινοι» περιοχή, σημείωσαν εν’ τέλει την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, όταν στο 56′, ο Παμλίδης για λίγα χιλιοστά του δευτερολέπτου δεν πήρε τη σωστή θέση στην περιοχή του Παναθηναϊκού και αστόχησε εξ’ επαφής σε μισοάδειο τέρμα.

Αυτό δεν πτόησε τους παίκτες του ΠΑΣ, ούτε «αφύπνισε» του παίκτες του Παναθηναϊκού, με τους Γιαννιώτες να το εκμεταλλεύονται και να φτάνουν σε δεύτερο γκολ έντεκα λεπτά αργότερα με την κεφαλιά του Κάργα, ύστερα από κόρνερ του Καρτάλη, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Για περίπου δεκαπέντε λεπτά ακολούθησε ένα παιχνίδι γεμάτος ένταση, νεύρα και αψιμαχίες, χωρίς όμως φάσεις, με τον Παναθηναϊκό να είναι αυτός που «έσπασε το ρόδι», χάρη σε σουτ του Σάντσεζ στο 81′ από το ύψος του πέναλντι, το οποίο όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους, πήρε το πάνω χέρι ενόψει του επαναληπτικού στη Λεωφόρο και τιμώρησε με ήττα τα «άφαντα»… δεύτερα του Παναθηναϊκού, στο γήπεδο στο οποίο οι «πράσινοι» θα ξαναπαίξουν σε τέσσερις μέρες, ενόψει του ματς με τον Παναιτωλικό για την 23η αγωνιστική της Superleague.