Στο «ρελαντί» το Λαύριο με φοβερό Παπαπέτρου!

Πραγματοποιώντας, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, εξαιρετική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα του Λαυρίου, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basketleague.

Αυτή ήταν η 13η νίκη των «πρασίνων» στο φετινό πρωτάθλημα, οι οποίοι έδειξαν πανέτοιμοι ενόψει Μπάγερν Μονάχου και Ζαλγκίρις Κάουνας.

Καλύτερος παίκτης του «τριφυλλιού» απόψε ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου! Ο νεαρός φόργουορντ πραγματοποίησε φοβερή εμφάνιση σημειώνοντας 25 πόντους με 5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 3/4 βολές, ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ και πραγματοποίησε 1 κλέψιμο

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν κάπως… νευρικό! Οι δύο ομάδες ήταν αμφότερες άστοχες, και σε συνδυασμό με τις κακές τους επιλογές στην επίθεση, με το σκορ στο πρώτο τετράλεπτο να είναι ιδιαίτερα χαμηλό (9-6). Στη συνέχεια οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο «γκάζωσαν» και με βάση την ευστοχία τους έξω από τη γραμμή των 6,75 τελείωσαν την πρώτη περίοδο στο +8 (25-17). Βέβαια στην άμυνα και ειδικότερα στο κομμάτι των αμυντικών ριμπάουντ το πρόβλημα παρέμεινε… άλυτο!

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου το «τριφύλλι» μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παρκέ. Βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα, μαζεύοντας τα ριμπάουντ και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, με κύριο χαρακτηριστικό το τρίποντο, οι νταμπλούχοι βρέθηκαν στο +21 (39-18) στα μισά της περιόδου. Αξίζει να σημειωθεί ότι έως τότε το επιμέρους σκορ ήταν 14-1! Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως με το Λαύριο να βρίσκει λίγο σκορ σε σύγκριση με το ξεκίνημα της περιόδου και τους «πράσινους» να μην είναι τόσο… «καυτοί» στην επίθεση. Παρόλα αυτά ένα μίνι ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο ήταν αρκετό για να στείλει στα αποδυτήρια τον Παναθηναϊκό με +21 (52-31).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός κατέβασε κάπως την ταχύτητα… (Μη ξεχνάμε ότι υπάρχει και… διαβολοβδομάδα στην Ευρωλίγκα). Αυτό είχε ως φυσικό επακόλουθο την μείωση της διαφοράς. Πιο συγκεκριμένα μετά από πέντε λεπτά στη τρίτη περίοδο το τριφύλλι βρισκόταν στο +17 (59-42). Ο Παπαπέτρου, ωστόσο, πήρε εκ νέου την «μπαγκέτα» και με συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στο +24 (68-44)! Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, τελικά, με τον Παναθηναϊκό στο +30 (83-53)!

Η τελευταία περίοδος ήταν, ουσιαστικά, τυπική διαδικασία. Ο Ρικ Πιτίνο πραγματοποίησε μίνι ροτέισον στο παρκέ και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί πολύ εύκολα με 105-74 και πλέον να στρέφει τη προσοχή του στα δύο πολύ μεγάλα παιχνίδια με Μπάγερν Μονάχου και Ζαλγκίρις Κάουνας αντίστοιχα.