Στο ρελαντί τον Απόλλων Σμύρνης η ομάδα Νέων!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού επικράτησε, με χαρακτηριστική άνεση του Απόλλων Σμύρνης στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Superleague U19.

Έτσι τα «τριφυλλάκια», μετά το «2» της Πρεμιέρας κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (2-3), πέτυχε το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα. Οι ποδοσφαιριστές του κ.Συλαιδόπουλου έπιασαν εξαιρετική απόδοση καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, γεγονός που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Απόλλων.

Πρώτο Ημίχρονο

Τα πρώτα 5′ της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά. Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάποια φάση μπροστά από τις δύο εστίες, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε ελαφρώς την κατοχή της μπάλας στα πόδια του πιέζοντας, παράλληλα, σε όλο το γήπεδο. Μετά από δύο λεπτά (7′) ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης για το «τριφύλλι»! Ο Μπιλάλ έπιασε πολύ ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια (8′) οι ποδοσφαιριστές του κυρίου Συλαϊδόπουλου έχασαν τη δεύτερη μεγάλη τους ευκαιρία στην αναμέτρηση όταν ο Μπιλάλ δε κατάφερε, σε τετ-α-τετ, να «παραβιάσει» την αντίπαλη εστία στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (10′) ο Παναθηναϊκός είχε το δεύτερο δοκάρι του στην αναμέτρηση με ωραίο σουτ του Αθανασακόπουλου.

Στην επόμενη επίθεση του το «τριφύλλι» (11′) είχε ακόμα μία ευκαιρία για γκολ. Οι «πράσινοι» βγήκαν πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Κρυπαράκος δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα του Απόλλων ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα χωρίς προβλήματα. Όπως γίνεται εύκολα κατανοητό το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης άνηκε εξ ‘ολοκλήρου στο «τριφύλλι» το οποίο είχε κλείσει στα «καρέ» του την ομάδα της Ριζούπολης πιέζοντας ασφυκτικά. Πέντε λεπτά αργότερα (16′) ο Παναθηναϊκός είχε νέα ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Καρβούνης δεν κατάφερε να νικήσει από πλαϊνή θέση τον τερματοφύλακα του Απόλλων παρά το γεγονός ότι δίπλα του βρισκόταν ολομόναχος ο Αθανασακόπουλος. Δύο λεπτά αργότερα (18’) οι «πράσινοι» άλλαξαν πολύ όμορφα τη μπάλα, ο Τουρκοχωρίτης βρήκε τον Αθανασακόπουλο αλλά το σουτ του τελευταίου βρήκε πάνω στα σώματα.

Στα επόμενα λεπτά ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε, ναι μεν, να ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση πάραυτα δεν είχε την πολύ μεγάλη φάση για γκολ. Η επόμενη ευκαιρία ήρθε στο 26′ όταν το σουτ του Ηλιάδη ήταν αρκετά φιλόδοξο και, έτσι, έφυγε ψηλά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (28′) το «τριφύλλι» έχασε ένα ακόμα τετ-α-τετ. Ο Καρβούνης βρέθηκε φάτσα με τον Πίνη αλλά δεν κατάφερε να «νικήσει» τον τερματοφύλακα του Απόλλων. Το γκολ για το τριφύλλι ήρθε (επιτέλους) με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (30′). Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ από την αριστερή πλευρά και ο Καρβούνης, με πολύ ωραία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, «νίκησε» τον Πίνη για το 1-0.

Τρία λεπτά μετά το γκολ (33′) ο Καρβούνης έχασε την ευκαιρία να χρηστεί για δεύτερη φορά σκόρερ στην αναμέτρηση. Ο Μπιλάλ βρήκε τον σκόρερ του «τριφυλλιού» αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα (34′) οι «πράσινοι» έκαναν το 2-0. Ο Μπιλάλ έκανε πολύ ωραία κίνηση και βρήκε στο κατάλληλο σημείο τη κατάλληλη στιγμή τον Αθανασακόπουλο ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στην εστία των φιλοξενούμενων.

Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 2-0. Οι παίκτες του «τριφυλλιού» είχαν εξαιρετική απόδοση με πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, με πολλές ευκαιρίες και με (όπως ήταν αναμενόμενο) δύο γκολ. Ένα από τον Καρβούνη και ένα από τον Αθανασακόπουλο.

Δεύτερο Ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βρήκε γκολ με το «καλησπέρα» (47′)! Ο Μπιλάλ, με ωραία προβολή από κοντά, «παραβίασε« τη φιλοξενούμενη εστία κάνοντας έτσι το 3-0. Πέντε λεπτά αργότερα (52′) οι «πράσινοι» έφτασαν και σε 4ο γκολ μετά από φάση διαρκείας! Ο Ρόμπι έκανε το 4-0 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ηλιάδη, ενώ στην ίδια φάση προηγήθηκαν και δύο δοκάρια. Ένα λεπτό αργότερα (52′) οι «πράσινοι» έφτασαν πολύ κοντά και σε 5ο γκολ αλλά η προσπάθεια του Τζαβίδα πέρασε λίγα μέτρα άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα (62′) ο Παναθηναϊκός είχε νέα ευκαιρία για γκολ αλλά ο Τόρρα αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Πίνη, παρά το γεγονός ότι δίπλα του υπήρχε ο Παυλάκης. Ένα λεπτό αργότερα (63′) ήρθε και άλλο «πράσινο» γκολ. Ο Αθανασακόπουλος κέρδισε το πέναλτι, μετά από ανατροπή του, ανέλαβε την εκτέλεση και «έγραψε» το 5-0 για το «τριφύλλι». Στο 67′ ο Απόλλων Σμύρνης βρήκε το γκολ της τιμής. Ο Φραγκόπουλος εκμεταλλεύτηκε τη (μοναδική σήμερα) σύγχυση στην άμυνα του Παναθηναϊκού και από κοντά «νίκησε» την άμυνα των γηπεδούχων για το 5-1.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση 70 λεπτών στην αναμέτρηση (72′) ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» το 6ο γκολ. Ο Παυλάκης έκανε πολύ ωραίο σόλο στην άμυνα του Απόλλωνα αλλά το τελείωμα του δεν ήταν το επιθυμητό και έτσι παρέμεινε το 5-1.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Έτσι δεν υπήρξε κάποια άλλη καλή ευκαιρία από τις δύο ομάδες. Το μόνο που κατάφερε ο Απόλλων ήταν να μειώσει σε 5-2 με ωραίο σουτ του Μήτση από μακριά στο 89′. Με αυτό τον τρόπο η Κ19 του «τριφυλλιού» πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια μετά το 2-3 της περασμένης εβδομάδας κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη.