Στο ρελαντί τον Μίλωνα και τώρα… Μακάμπι!

Πραγματοποιώντας… «σβηστή» εμφάνιση ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 του Μίλωνος στο Μαρούσι στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της VolleyLeague. Έτσι οι «πράσινοι» ανέβηκαν, για την ώρα, στην κορυφή με 15 βαθμούς και τώρα στρέφουν τη προσοχή τους στην εντός έδρας αναμέτρηση της Τετάρτης με την Μακάμπι για το Challenge Cup.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές από τη πλευρά των νικητών ήταν οι Στάλεκαρ και Ανδρεόπουλος ενώ ο κόουτς Ανδρεόπουλος προχώρησε σε ουκ ολίγες αλλαγές εξαιτίας των συνεχόμενων παιχνιδιών που θα ακολουθήσουν αρχής γενομένης από αυτό κόντρα στη Μακάμπι στον Άγιο Θωμά την ερχόμενη Τετάρτη και τον Ολυμπιακό στο Ρέντη στις 13/12.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα του πρώτου σετ. Μπορεί οι δύο ομάδες να πήγαιναν πόντο-πόντο στο ξεκίνημα, ωστόσο με τον Στάλεκαρ στο μπλοκ να είναι εξαιρετικός και με την «πράσινη» υποδοχή να είναι σε εξαιρετική κατάσταση πήρε πολύ γρήγορα διαφορά 5 πόντων (13-8). Στη συνέχεια αυτό το προβάδισμα συντηρήθηκε χωρίς περαιτέρω προβλήματα από το «τριφύλλι» και έτσι το σετ ολοκληρώθηκε με σκορ 25-17 παίζοντας καλό και αποτελεσματικό βόλεϊ στο μεγαλύτερο μέρος αυτού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά (και) στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης. Εκμεταλλευόμενοι τη χαλαρότητα του «τριφυλλιού» οι παίκτες του Μίλωνα πάλεψαν μέσα στο σετ παίρνοντας, μάλιστα, και μία μίνι διαφορά δύο πόντων (1-3 και 3-5) προτού οι «πράσινοι» φέρουν το σετ στην ισορροπία (6-6). Ένα μίνι σερί 3-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στάλεκαρ ήταν αρκετό για να βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του Ανδρεόπουλου, ενδεικτικής της τρομερής κατάστασης που βρισκόταν ο Σλοβένος. Από κει και πέρα το σετ πήρε το δρόμο του και κατέληξε στα χέρια των «πρασίνων» με σκορ 25-18.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πάλεψε όσο μπορούσε σε όλα τα σετ, πράγμα που αποδείχθηκε και στο τρίτο. Ο Μίλωνας πήρε «κεφάλι» 3-6 στο ξεκίνημα αυτού δείχνοντας, με αυτό το τρόπο, ότι δε θα «πουλήσει» εύκολα το τομάρι του. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέσα στο τρίτο σετ με τους φιλοξενούμενους να βάζουν δύσκολα στο «τριφύλλι» και να το απειλούν άμεσα. Ένα σερί 3-0 έβαλε τους παίκτες του Ανδρεόπουλου (ξανά) σε θέση οδηγού. Το σετ πήρε μορφή ντέρμπι με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος με τους «πράσινους» να καταλήγουν τελικά στο 25-23 και στη «καθαρή» νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-17, 25-18, 25-23