Στον τελικό του Πανελληνίου οι Κορασίδες!

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πέτυχε μια ψυχωμένη νίκη επί του αξιόμαχου Ανδρογέα με 63-59 ενώ ένα λεπτό πριν τη λήξη ήταν πίσω με 56-59. Αύριο ο τελικός στις 13:30 με τον Παναθλητικό.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή στο τελευταίο λεπτό για το «τριφύλλι» που οδήγησε τις Κορασίδες του ΠΑΟ στον τελικό του Πανελληνίου πρωταθλήματος.

Αν και οι «πράσινες» είχαν προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 19-13 και στο ημίχρονο με 45-38 , στο δεύτερο μέρος δυσκόλεψε το έργο τους.

Στην Τρίτη περίοδο η διαφορά έκλεισε στο 46-43 ενώ ένα λεπτό πριν  τη λήξη ο ΠΑΟ ήταν πίσω με τρεις πόντους. Ωστόσο σε αυτό το σημείο ανέλαβε δράση η Ζιάκα που έκανε δύο καθοριστικά κλεψίματα και τα τελείωσε με καλάθι κάνοντας το σκορ 60-59.

Τα δευτερόλεπτα που ακολούθησαν είχαν πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς το συγκρότημα του Γιώργου Τσεμπέρη είχε την ψυχολογία μετά από αυτή την ανατροπή και πήρε το ματς με 63-59.

Άξια συμπαραστάτρια της Ζιάκα που ήταν πρώτη σκόρερ ήταν η Φελλούρη.

Στον άλλο ημιτελικό ο Παναθλητικός επιβλήθηκε των Εσπερίδων με 71-61 με διαφορά πουπήρε στο τέλος του αγώνα.