Στο Βερολίνο θα είναι ωραία…

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-72, στο Game 5 των Playoffs της Ευρωλίγκα, «τσεκάροντας» μια θέση στο Final Four του Βερολίνου, εκεί όπου θα διεκδικήσει το 7ο ευρωπαϊκό της τεράστιας ιστορίας του.

Το παιχνίδι:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με νευρικότητα το παιχνίδι, κάνοντας αρκετά λάθη, με τη Μακάμπι να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (4-7, 3′). Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά άστοχοι κι αγχωμένοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Ισραηλινούς να το εκμεταλλεύονται (8-13, 6′). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 19-21.

Το μόνιμο πρόβλημα με τα ριμπάουντ αποτελούσε… βραχνά για το «τριφύλλι», με τους φιλοξενούμενους νια διατηρούν το προβάδισμα (24-28, 12′). Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό και με τρίποντο του Κώστα Σλούκα πέρασε μπροστά στο σκορ (32-30, 15′). Πολλά χαμένα λέι απ, αρκετές χαμένες βολές από τον Λεσόρ, ωστόσο οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι (41-41) με τη Μακάμπι.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο «τέμπο», με τους Ισραηλινούς να συνεχίζουν να έχουν… κεφάλι στο σκορ (43-46, 23′). Δύο τρίποντα των Σλούκα και Ναν ανέτρεψαν το σκορ, όμως ο Μπλατ απάντησε άμεσα, ισοφαρίζοντας σε 49-49 (25′). Το ματς παρέμενε «θρίλερ», με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται (58-56).

Ο Κέντρικ Ναν και το ΟΑΚΑ πήραν… φωτιά και ο «εξάστερος» πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (64-56, 33′). Οι «πράσινοι», παίζοντας πολύ καλή άμυνα κι όντας ψύχραιμοι στην επίθεση, ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (68-58, 35′). Το παιχνίδι απέκτησε ξανά… ξέφρενο ρυθμό, η Μακάμπι «υποτάχθηκε» στο μεγαλείο του Παναθηναϊκού και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ FINAL FOUR.

Δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας, Παπαπέτρου, Γκραντ, Ναν, Λεσόρ, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όντετ Κάτας): Κλίβελαντ, Γουέμπ, Μπράουν, Μένκο, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο, Ριβέρο, Κοέν, Τόμασον, Νίμπο, Μπλατ, Κόλσον