Στους «8» ο Παναθηναϊκός με σωτήρα Φέλιο!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στα πέναλτι της ΑΕΚ, μετά από το 2-2 της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αλλά και της παράτασης, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ από την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στα τέλη αυτού κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Δημήτρη Ντάρλα. Ο τερματοφύλακας του «τριφυλλιού», Βασίλης Φέλιος κράτησε όρθιους τους «πράσινους» πολλάκις στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη αμφότερες οι ομάδες αγωνίστηκαν επί ίσοις όροις. Το 1-1 έμεινε έως το τέλος της κανονικής διάρκειας, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων να πετύχουν το νικηφόρο τέρμα και έτσι οδηγήθηκαν στον έξτρα χρόνο.

Η ΑΕΚ μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ στο δεύτερο τρίλεπτο της παράτασης, ωστόσο ο Παναθηναϊκός έδωσε άμεσα απάντηση, ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2. Εν συνεχεία ο Βασίλης Φέλιος ύψωσε και πάλι σινικό τείχος μπροστά από την εστία του και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Η τελευταία και εύστοχη εκτέλεση του Παπακώστα, σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές αποκρούσεις του Βασίλη Φέλιου, έδωσαν στον Παναθηναϊκό την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου!