Στους τελικούς μέσω… Καλλιθέας ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε των Εσπερίδων Καλλιθέας στον δεύτερο ημιτελικό της σειράς και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά και έτσι θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό έχοντας μειονέκτημα έδρας στην σειρά των τελικών με «φόντο» το πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε χαρακτηριστικά ντέρμπι. Οι γηπεδούχες έκαναν ένα δυναμικό comeback από το 5-12 του «τριφυλλιού» γεγονός που είχε σαν αποτέλεσμα να πάνε στους πάγκους με διαφορά τεσσάρων πόντων (19-15) την ώρα που η Αλέιν «κουβαλούσε» την επίθεση του Παναθηναϊκού.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε επιθετικό μπάσκετ εκατέρωθεν γεγονός που το «μαρτυρά» και το υψηλό σκορ. Εκτός από την Αλέιν στην «εξίσωση» της κόουτς Καπογιάννη μπήκε και η Γιάσμιν Τζόουνς και έτσι ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ελάχιστης τιμής (44-45) και την Αμερικανίδα να έχει πετύχει 14 από τους 30 πόντους της ομάδας της.

Στην τρίτη περίοδο η κατάσταση ήταν πιο «ξεκάθαρη». Οι Κυπελλούχες Ελλάδος «γκάζωσαν» και στις δύο πλευρές του παρκέ και ένα επιμέρους 20-29 ήταν αρκετό προκειμένου το «τριφύλλι» να πάει στους πάγκους έχοντας μία διαφορά, ασφαλείας, της τάξης των δέκα πόντων (64-74) ενόψει της «τελικής ευθείας» του δεύτερου ημιτελικού.

Η τελευταία περίοδος ήταν, ουσιαστικά, τυπική διαδικασία. Οι πράσινες έκαναν εξαιρετική διαχείριση του προβαδίσματος που είχαν «χτίσει» και έτσι η κόρνα της λήξης τις βρήκε νικήτριες με διαφορά δεκαεπτά πόντων (73-90). Αξίζει να σημειωθεί πως σε ΚΑΝΕΝΑ εκτός έδρας, νικηφόρο, παιχνίδι ο Παναθηναϊκός δεν έχει σκοράρει λιγότερους από 75 πόντους ενδεικτικό του επιθετικού ταλέντου που υπάρχει στο σύνολο της κόουτς Καπογιάννη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 44-45, 64-74, 73-90